Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Co robić, by poprawić wdrażanie innowacji?

06.12.2017

Rola B+R w procesie wdrażania innowacji była jednym z tematów konferencji Top Industry Summit, zorganizowanej przez Executive Club.

Uczestnicy konferencyjnej dyskusji zgodzili się, że mająca obecnie miejsce czwarta rewolucja przemysłowa oznacza digitalizację i to nie tylko życia społecznego, ale i procesów przemysłowych, w tym w branży chemicznej. Kwestią otwartą pozostaje jednak odpowiedź na pytanie, czy polski przemysł chemiczny jest gotowy na zmiany podyktowane transformacją cyfrową oraz jakie wyzwania stoją przed branżą?

W ocenie Grzegorza Czula, prezesa spółki Fluor, ważne są relacje z inwestorami i firmami inżynieryjnymi: - Innowacje wiążą się z większymi kosztami. Z punktu widzenia inwestorów pojawia się dylemat, czy opłaca się ponosić te koszty w zamian za postęp technologiczny, czy może jednak lepiej jest pozostać przy sprawdzonych elementach i systemach. Realizacja każdego innowacyjnego pomysłu wiąże się ze sporym ryzykiem, które polscy inwestorzy niechętnie chcą podejmować - mówił prezes spółki Fluor.

Z kolei Andrzej Krueger, dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia" podkreślił istotną rolę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które to jest największą instytucją wspierającą działalność B+R i bierze czynny udział w tworzeniu nowych technologii. Dyrektor ICSO "Blachownia" obstawał jednak przy zdaniu, że NCBR nadal zbyt biurokratycznie podchodzi do przedsiębiorcy, który powinien mieć jasno określone zasady i zmniejszone ograniczenia formalne.

Maciej Lubomski, dyrektor Dywizji Waterproofing w Grupie Selena podkreślał natomiast, iż kluczowe jest stworzenie ekosystemu współpracy miedzy działami badań i rozwoju, które posiadają olbrzymie kompetencje a rynkiem oraz finalnymi użytkownikami produktów.

W kwestii działalności NCBR wypowiedział się natomiast Oktawian Makowski, koordynator projektów realizowanych z inicjatywy Centrum. Zaznaczył on, iż rolą NCBR nie jest inwestowanie w określone rozwiązania techniczne, ale wspieranie badań naukowych oraz inżynieryjnych, które będą kończyły się wdrożeniem produktu lub projektu.

Wyświetlono: 336

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej