Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Co dalej z koncernem DuPont?

08.03.2016
Co dalej z koncernem DuPont?

Jaka będzie przyszłość koncernu DuPont? Zainteresowanie amerykańskim gigantem ujawnił właśnie niemiecki BASF.

Wydarzenia toczące się wokół koncernu DuPont stają się coraz bardziej interesujące. Przypomnijmy, że w grudniu minionego roku DuPont oraz Dow Chemical Company ogłosiły, że ich zarządy jednogłośnie zatwierdziły ostateczne porozumienie prowadzące do połączenia obydwu spółek na równych prawach. Poinformowano, że nowa spółka będzie występować pod nazwą DowDuPont. Zakończenie połączenia przewidywane jest na drugą połowę 2016 r. i uzależnione jest od szczególnych warunków, w tym uzyskania zgody odpowiednich władz oraz udziałowców obydwu spółek. Zamiarem stron jest następnie przeprowadzenie podziału DowDuPont na trzy niezależne, notowane w publicznym obrocie spółki metodą spin-offów z wykorzystaniem zwolnień podatkowych. Podział zostanie zrealizowany niezwłocznie po uzyskaniu zgody odpowiednich władz i zarządu.

– Czynimy postępy w zakresie głównych inicjatyw, m.in. kontynuując poprawę struktury kosztowej oraz restrukturyzację naszej organizacji, aby wzmocnić naszą pozycję konkurencyjną. Postawiliśmy sobie trzy priorytety: uzyskać wzrost zysku operacyjnego przy jednoczesnym zapewnieniu spółce możliwości skutecznego konkurowania w długim okresie, kontynuować doskonalenie alokacji kapitału oraz rentowności kapitału operacyjnego i przeprowadzić połączenie na równych zasadach ze spółką Dow. Proces fuzji jest w trakcie realizacji. Pokonujemy kolejne etapy i rozpoczęliśmy opracowywanie planów zmierzających do utworzenia trzech silnych, wyspecjalizowanych, niezależnych firm działających w branży rolniczej, tworzyw sztucznych i produktów specjalistycznych – informował kilka tygodni temu Ed Breen, prezes i dyrektor generalny DuPont.

Tymczasem nieoczekiwanie pojawiły się informacje, że na zakup DuPont chęć ma mieć także niemiecki BASF. Największa chemiczna firma świata pracować ma z doradcami i bankami nad złożeniem kontroferty przejęcia DuPont. Podobno zainteresowanie tym tematem BASF miał wyrażać już znacznie wcześniej, nim ujawniono zamiary połączenia DuPont i Dow Chemical. Na razie BASF sprawy oficjalnie nie komentuje.

Wyświetlono: 728

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej