Nowości - Przemysł detergentowy ze świata

Clariant wspomaga walkę z koronawirusem

14.04.2020

Nie tylko w Polsce firmy chemiczne przestawiają produkcję w dobie pandemii koronawirusa i przystępują do wytwarzania żeli antywirusowych. Tą samą drogą co polskie koncerny podążył m.in. szwajcarski Clariant.

W niemieckich zakładach spółki w miejscowości Gendorf zainicjowano produkcję środków dezynfekcyjnych. Miesięczne moce wytwórcze obliczane są na 2 mln litrów. Środek będzie następnie przepakowywany i dostarczany do regionalnych szpitali i innych ważnych instytucji w Bawarii, które obecnie mają ograniczoną dostępność do wspomnianego wyrobu. W swoim zakładzie w Gendorf Clariant jest w stanie wykorzystać dostępną infrastrukturę do mieszania niezbędnych składników dla procesu dezynfekcji i to na dużą skalę. Dzięki temu firma może zaspokoić prawie dwie trzecie docelowego miesięcznego zapotrzebowania landu Bawarii. Sprzedaż wyrobu odbywa się po kosztach produkcji.

- W czasach, które nadeszły niezwykle ważne jest, aby osoby fizyczne oraz firmy przyczyniały się w każdy możliwy sposób do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Jako Clariant jesteśmy w stanie wspierać tych, którzy pracują najtrudniej, czyli pracowników służby zdrowia - powiedział Hans Bohnen, dyrektor operacyjny Clariant.

Aby zrealizować produkcję tak dużych ilości środka dezynfekującego, Clariant współpracował z kilkoma innymi firmami. Główny składnik, etanol ze źródeł odnawialnych, został dostarczony przez CropEnergies. Zakład tego przedsiębiorstwa w Zeitz w Saksonii-Anhalt jest jednym z największych europejskich kompleksów do produkcji etanolu odnawialnego. CropEnergies zawarł porozumienie z Clariantem na dostarczanie mu niezbędnego półproduktu. Po kontroli i zatwierdzeniu etanol jest mieszany z innymi składnikami w zakładach produkcyjnych Clariant w celu wytworzenia środka dezynfekującego, zgodnie z oficjalnym standardem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Po zakończeniu środek dezynfekujący jest napełniany do dużych pojemników: od 1 do 1000 litrów, po czym trafia do regionalnych szpitali i innych instytucji publicznych.

Wyświetlono: 1499

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej