Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Clariant wspiera przetwórstwo tworzyw sztucznych

30.01.2020

Clariant z końcem minionego roku wzbogacił swoją ofertę dla branży tworzyw sztucznych o szereg specjalistycznych dodatków, mających za zadanie podniesienie jakości tworzyw.

Przedsiębiorstwo przedstawiło gamę czarnych pigmentów wykrywalnych w bliskiej podczerwieni (NIR) oraz szeroką gamę tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. W ten sposób Clariant chce zwiększyć możliwości recyklingu czarnych tworzyw, co do tej pory nastręczało wielu problemów. Zestaw wprowadzanych na rynek czarnych barwników NIR pozwala na zachowanie identyfikowalności w NIR popularnych tworzyw opakowaniowych: HDPE, LDPE, PP, PET, PS, PA i PCW.

Ponadto pochwalił się Clariant partnerstwem z Neste, na mocy którego wprowadza serię dodatków opartych na certyfikowanym bilansie masowym etylenu i propylenu z surowców odnawialnych, zapewniających wysoką wydajność i trwałość. Węglowodory odnawialne firmy Neste bazują na produkowanych w sposób zrównoważony bioproduktach, takich jak odpady i pozostałości olejowe, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia zużycia zasobów kopalnych oraz emisji CO2 pochodzenia kopalnego.

Premierę rynkową miała także marka opatentowanych dodatków o nazwie CESA ProTect do usuwania tlenu z opakowań. Głównym rynkiem tych masterbaczy są jednowarstwowe opakowania z PET, które niekiedy mogą być narażone na ryzyko wlotu tlenu, przez co łatwiej psują się zgromadzone w nich soki owocowe lub produkty mleczne. Dodatki CESA ProTect mają wydłużyć okres trwałości takich produktów pitnych.

Wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem Polymetria ogłosił też Clariant wprowadzenie technologii tzw. biotransformacji, czyli radzenia sobie z tworzywami biodegradowalnymi i kompostowalnymi, aby w postaci mikroplastików nie przenikały one do środowiska. Obszarem prac stanie się Azja Południowo-Wschodnia, gdzie problem jest największy.

Wyświetlono: 1018

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej