Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Clariant pozbywa się biznesu masterbaczy

10.01.2020
Clariant pozbywa się biznesu masterbaczy

Jeden z największych i najbardziej znanych globalnych producentów koncentratów barwiących do tworzyw sztucznych, czyli koncern Clariant sprzedaje swój biznes odpowiedzialny za produkcję tychże masterbaczy spółce PolyOne. Wartość transakcji to 1,56 mld dolarów, czyli dwunastokrotność wskaźnika EBITDA za okres od września 2018 do września 2019 r. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca trzeciego kwartału tego roku.

Pozbywając się biznesu związanego z produkcją masterbaczy (była to tylko jedna z części składowych Clarianta) władze koncernu uznały, że zarówno wzrost rynkowy dla tej gamy produktów, jak też osiągana rentowność nie są satysfakcjonujące. Clariant chce być aktywny tylko w trzech obszarach: chemikalia, katalizatory i zasoby naturalne.

Wpływy finansowe z tej transakcji zostaną wykorzystane do inwestowania w innowacje w głównych obszarach biznesowych oraz posłużą do zwrotu kapitału akcjonariuszom koncernu. W 2018 r. przychody Clarianta ze sprzedaży masterbaczy wyniosły 1,18 mld franków szwajcarskich. Sieć produkcyjna Clarianta dla masterbaczy obejmuje ponad 50 zakładów na wszystkich kontynentach, w tym także w Polsce. W produkcję masterbaczy zaangażowanych było 3,1 tys. osób.

PolyOne to firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. W swoim portfolio produkcyjnym posiada także koncentraty barwiące, więc dokonany zakup jeszcze bardziej wzmocni pozycję spółki w tym obszarze rynkowym.

Wyświetlono: 555

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej