Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Cła wpływają na handel w przemyśle chemicznym

17.09.2019

Grupa Azoty przypomniała najważniejsze akty prawne, które określają obszar międzynarodowej polityki handlowej w przemyśle chemicznym i determinują jej zachowanie w ramach globalnej konkurencji.

Na plan pierwszy wysuwa się fakt, iż w dalszym ciągu w Chinach pozostają w mocy cła antydumpingowe na kaprolaktam importowany z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Cła te zostały nałożone w październiku 2017 r. na pięć lat. Obejmują również poliamid 6 importowany z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Tajwanu – w tym przypadku obowiązywać będą do 2021 r. Regulacje te obejmują Grupę Azoty, dla której ustalono stawki dla kaprolaktamu na poziomie 4,4% oraz 4,9% (maksymalna 25,5%), natomiast dla poliamidu 6 na poziome 9,7% (maksymalna 23,9%).

Środki antydumpingowe istnieją także na import melaminy pochodzącej z Chin i potrwają do 2 lipca 2022 r. Obowiązuje stała stawka cła w wysokości 415 euro za tonę z wyjątkiem trzech chińskich producentów eksportujących, którzy są beneficjentami minimalnej ceny importowej w wysokości 1 153 euro za tonę. W mocy nadal pozostaje także cło antydumpingowe na azotan amonu importowany z Rosji ze stawką ogłoszoną 16 listopada 2018 roku po zakończeniu przeglądu na wniosek unijnych stowarzyszeń rolniczych. We wrześniu bieżącego roku mija jednak pięcioletni okres od ostatniego przedłużenia ceł antydumpingowych w 2014 roku, w związku z czym producenci unijni poprzez stowarzyszenie Fertilizers Europe złożyli wnioski do Komisji Europejskiej o przedłużenie cła na kolejne pięć lat. Złożenie wniosku skutkowało będzie maksymalnie 15 - miesięcznym przeglądem ceł przez Komisję Europejską zakończonym decyzją o utrzymaniu lub zniesieniu cła. W trakcie przeglądu dotychczasowe cła są utrzymane, natomiast decyzja Komisji Europejskiej będzie dotyczyła utrzymania obecnej stawki cła antydumpingowego lub całkowitego jej zniesienia.

Grupa Azoty przypomina o toczącym się postepowaniu antydumpingowym dotyczącym importu mieszanek mocznika i saletry amonowej (UAN) pochodzących z Rosji, Trynidadu i Tobago oraz USA. W kwietniu 2019 r. decyzją Komisji Europejskiej weszły w życie na okres sześciu miesięcy tymczasowe cła antydumpingowe na przywóz mieszanin mocznika i azotanu amonu, wynoszące od 16,3% do 34%, w zależności od kraju pochodzenia produktu lub producenta.

Wyświetlono: 499

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej