Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

CIECH stara się przezwyciężyć wyzwania stawiane branżom energochłonnym

03.10.2019

Grupa CIECH komentuje wyzwania, które stoją aktualnie przed krajowym przemysłem energochłonnym, a takim jest właśnie branża chemiczna.

Jednym z tematów pojawiających się aktualnie w debacie publicznej dotyczącym kwestii energetycznych jest wsparcie państwa dla przemysłu w obliczu rosnących cen certyfikatów CO2. Ten wzrost cen mocno obniża konkurencyjność nie tylko polskiego przemysłu, ale także całej unijnej gospodarki w rywalizacji z konkurentami spoza Unii, których nie dotyczą regulacje związane z certyfikatami CO2. Sprawa ma odniesienie m.in. do sektora sody kalcynowanej produkowanej przez CIECH.

- Jesteśmy elementem ciągu produkcyjnego, nasza soda jest półproduktem dla przemysłu produkującego szkło. Tymczasem w Polsce pracuje ok. 30 hut szkła, więc to duża gałąź naszego przemysłu, która też walczy o zachowanie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych – mówił Mirosław Skowron, członek zarządu CIECH S.A.

Spółka ma w planach zmianę miksu energetycznego w swoich krajowych zakładach sodowych. Przygotowuje się do budowy turbin oraz kotłów w zakładach w Janikowie i Inowrocławiu. Chce postawić dwa kotły gazowe oraz układ kogeneracyjny.

Jeszcze innym tematem istotnym z punktu widzenia Grupy CIECH jest sytuacja na rynku gazowym.

- Rozwój rynku gazu to sieć zależności gospodarczych i wpływ na wiele branż. Kawerny służące jako naturalne magazyny na gaz trzeba opróżniać z solanki, odbieranej przez CIECH i wykorzystywanej w produkcji sody kalcynowanej. Z kolei dostęp do sody kalcynowanej i wysokiej jakości piasku napędza od lat rozwoju przemysłu produkcji szkła, w którym pracuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce i dla którego nasz kraj jest naturalnym miejscem do lokowania nowych inwestycji w tej gałęzi gospodarki – powiedział Mirosław Skowron.

W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45% wobec 2018 roku. W Polsce rocznie produkuje się ok. 2,9 mln ton szkła,z czego 50% to szkło płaskie, a 50% szkło opakowaniowe.

Wyświetlono: 435

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej