Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

CIECH rozbudowuje aktywa w biznesie solnym

18.05.2018

Grupa CIECH poinformowała, że w Janikowie zaczął działać jeden z największych w kraju magazynów wysokiego składowania. Jego zalety to automatyczne wózki satelitarne, regały o wysokości sześciopiętrowego budynku i możliwość składowania szerokiej gamy produktów solnych.

Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Składowane w nim są wyroby solne Grupy CIECH, m.in. sól spożywcza, przemysłowa, paszowa oraz tabletki solne. Celem inwestycji, której łączna wartość wyniosła 18 mln zł, było udoskonalenie płynności dostaw i obsługi klientów, a także umożliwienie zakładom CIECH w Janikowie systematycznego poszerzania asortymentu produktów solnych. Nowy magazyn trzykrotnie zwiększył powierzchnię składowania produktów solnych w Janikowie. Obecnie na regałach obsługiwanych przez tzw. wózki satelitarne może znajdować się nawet 13 tys. palet (jedna paleta to ok. 1000 kg produktów solnych). Każda paleta ma unikalny numer umożliwiający jej dokładne zlokalizowanie i sterowanie ruchem. Dobra organizacja pracy, w połączeniu z automatyzacją magazynu, pozwala na załadunek naczepy typu TIR w ciągu 20-30 minut. Dzięki temu dziennie magazyn może opuścić nawet ponad 100 załadowanych ciężarówek obsługiwanych w sześciu dokach.

- Warzelnia soli w Janikowie zmieniła się diametralnie w ostatnich trzech latach. O 70% wzrosły jej moce produkcyjne, powstał nowy zakład konfekcji produktów solnych, linie produkcyjne - w tym do tabletek solnych do uzdatniania wody - oraz nowy magazyn wysokiego składowania. To jednak nie koniec zmian. Aktualnie trwa inwestycja w linię do produkcji lizawek solnych i granulatu solnego. W ostatnich latach łącznie zainwestowaliśmy w produkcję soli w Janikowie ponad 100 mln zł – powiedział Damian Kowenicki, szef biznesu solnego Grupy CIECH.

Inwestycja w kujawsko – pomorskim jest ważnym elementem umacniania pozycji Grupy CIECH na europejskim rynku soli. Wyroby solne to jedna z podstawowych grup produktowych w ofercie Grupy. Już dziś CIECH jest największym producentem soli warzonej w Polsce oraz wiodącym dostawcą tabletek solnych do uzdatniania wody w Europie. W 2018 r. do oferty solnej Grupy trafią także lizawki dla zwierząt hodowlanych oraz granulat solny. Inwestycja o wartości ponad 30 mln zł zakończona zostanie w wakacje. Przede wszystkim jednak w 2020 r. w Niemczech powstanie nowa warzelnia soli, dzięki której Grupa CIECH stanie się trzecim pod względem wielkości producentem soli warzonej w Europie.

- Nowy magazyn to trzykrotnie większe możliwości składowania gotowych produktów, dwukrotnie krótszy czas załadunku i możliwość rozbudowy oraz dalszej automatyzacji w przyszłości. Obiekt oraz sposób organizacji pracy wyraźnie poprawi efektywność kosztową, zapewni bezpieczeństwo produktów i skróci czas wykonywania operacji wewnątrzmagazynowych. Dodatkowo istotnie skrócony będzie czas załadunku pojazdów gotowych, co w efekcie umożliwi sprawną dostawę do odbiorcy – ocenił Hubert Frasunkiewicz, dyrektor pionu Zarządzania Łańcuchem Dostaw w Grupie CIECH.

Wśród produktów solnych spółki znajduje się m.in. popularna Sól Kujawska, którą można kupić w wielu sieciach sklepowych w Polsce. Produkty solne z Janikowa trafiają także do Europy Zachodniej, Środkowej oraz krajów skandynawskich. Zakład posiada szereg certyfikatów potwierdzających najwyższą jakość produkcji, w tym FSCC 22000 poświadczający bezpieczeństwo produkcji soli spożywczej oraz GMP+ dla soli paszowej.

Wyświetlono: 991

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej