Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

CIECH, przynajmniej na razie, kończy produkcję w Rumunii

18.09.2019
CIECH, przynajmniej na razie, kończy produkcję w Rumunii

Wiadomo już, że wstrzymanie dostaw pary technologicznej wskutek wypowiedzenia umowy przez jej jedynego dostawcę, zmusiło CIECH Soda Romania do tymczasowego zatrzymania produkcji. Spółka wykorzysta wymuszony postój w celu konserwacji urządzeń. CIECH jest gotowy do kontynuowania rozmów z dostawcą pary, elektrociepłownią CET Govora ale w obliczu dotychczasowego braku porozumienia co do ceny, prowadzi analizy potencjalnych kolejnych kroków dotyczących przyszłości zakładu. Dalsze kierunkowe decyzje w tej sprawie zostaną podjęte do końca roku.

W czerwcu br. elektrociepłownia CET, jedyny dostępny dostawca pary technologicznej, wypowiedziała Grupie CIECH umowę na dostawy pary, jednocześnie proponując podwyżkę jej ceny o 135% w stosunku do roku 2018 (wliczając koszt certyfikatów CO2). W związku z brakiem porozumienia CIECH poinformował o przygotowaniu do możliwego zatrzymania zakładu w Rumunii. Kolejne tury rozmów przeprowadzone w ostatnich tygodniach nie przyniosły rezultatu, a zaproponowana cena pary przez CET była nadal wyższa o ok. 120% w porównaniu do 2018 roku (z uwzględnieniem kosztów CO2). CIECH uznał, że nie jest w stanie zaakceptować jakiejkolwiek podwyżki w stosunku do dotychczas obowiązującego poziomu ceny, ponieważ powodowałaby ona trwałą nierentowność działalności biznesowej.

Mimo tymczasowego wstrzymania produkcji, CIECH jest nadal otwarty na rozmowy z CET dotyczące wznowienia dostaw pary, natomiast jednocześnie prowadzi zaawansowane analizy dotyczące dostępnych opcji, w tym m.in. pozyskania nowego źródła pary o racjonalnym koszcie. Grupa prowadzi analizę możliwości wznowienia produkcji po przestoju, który może trwać do momentu pojawienia się ekonomicznie racjonalnego rozwiązania. Dla zapewnienia możliwości generowania przez CIECH Soda Romania zysków w przyszłości, konieczne jest zawarcie długoterminowych umów ze wszystkimi strategicznymi dostawcami takich surowców, jak kamień wapienny, solanka, gwarantujących przewidywalność kosztową w kolejnych latach.

- Tymczasowe zatrzymanie produkcji daje nam możliwość analizy dostępnych opcji i każdą z nich uważnie rozważamy. Niestety, do czasu pozyskania racjonalnego kosztowo źródła pary, nie widzimy możliwości prowadzenia rentownej działalności biznesowej w Rumunii, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na to, żeby straty CIECH Soda Romania obciążały wynik całej Grupy. Każda podwyżka ceny pary technologicznej ponad poziom obowiązujący do 18 września br. spowodowałaby straty rumuńskiej fabryki. W tej sytuacji jednym racjonalnym rozwiązaniem jest tymczasowe zatrzymanie produkcji - mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH S.A.

CIECH przygotował optymalny pakiet osłonowy dla pracowników, uwzględniający program dobrowolnych odejść, działania z zakresu outplacementu i możliwą relokację części pracowników do innych fabryk Grupy.

Ewentualne trwałe zatrzymanie zakładu w Rumunii nie powinno zagrozić osiągnięciu celu EBITDA Grupy CIECH w wysokości ponad 900 mln zł w 2021 roku, określonego w aktualnej strategii Grupy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat CIECH uratował rumuńskie zakłady przed bankructwem. W latach 2006-2018 Grupa zainwestowała w Rumunii ponad 100 mln euro, dzięki czemu gruntownie zmodernizowała proces produkcji oraz rozbudowała moce produkcyjne fabryki. Dzięki zrealizowanym inwestycjom produkty CIECH Soda Romania trafiają m.in. do Europy, Azji czy Afryki.

Wyświetlono: 391

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej