Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

CIECH przejmuje producenta środków ochrony roślin z Hiszpanii

29.05.2018
CIECH przejmuje producenta środków ochrony roślin z Hiszpanii

Grupa CIECH przejmuje hiszpańskiego dostawcę środków ochrony roślin działającego na trzech kontynentach. Za kwotę 33,5 mln euro nabywa 75% akcji spółki Proplan. Zyskuje tym samym kontrolę nad firmą dysponującą ponad 120 aktywnymi rejestracjami środków ochrony roślin. 

W ocenie władz Grupy CIECH dokonane przejęcie jest jest ważnym krokiem we wzmacnianiu pozycji polskiej spółki na światowym rynku środków ochrony roślin (ŚOR) i elementem strategii dywersyfikacji biznesów Grupy. Globalny rynek środków ochrony roślin cechuje się stabilnym wzrostem i wysoką rentownością. Przejmując kontrolę nad hiszpańską spółką Grupa CIECH zyskuje dostęp do nowych rynków zbytu, w szczególności Hiszpanii, a także innych krajów południowej Europy, Afryki, Australii, a także Ameryki Południowej. Ponadto przejmuje portfel substancji aktywnych i ponad 120 rejestracji produktów, a także pakiet toczących się procesów rejestracji, dzięki czemu znacząco zwiększy swoją ofertę i geograficzny zasięg działania. Dodatkowo też zwiększa swoją atrakcyjność w poszukiwaniu partnerów w procesie pozyskiwania praw do nowych substancji oraz rejestracji produktów na nowych rynkach.

Spółka Proplan charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu przychodów oraz wysoką rentownością (marża EBITDA powyżej 20%). Potencjalne synergie wynikające z przejęcia przez CIECH Proplanu obejmują wzajemną wymianę portfela produktów dostępnych na rynkach macierzystych (Hiszpania i Polska to odpowiednio czwarty i szósty pod względem wielkości rynek środków ochrony roślin w Europie) oraz dostęp do infrastruktury badawczo-rozwojowej. Hiszpańska firma osiągnęła w 2017 r. ok. 16 mln euro przychodów przy wysokiej rentowności. W ciągu ostatnich czterech lat Proplan podwoił wartość sprzedaży.

Proplan to przede wszystkim dostawca generycznych środków ochrony roślin. Działa w modelu Asset Light (tzw. lekka struktura aktywów). Korzysta z outsourcingu w zakresie produkcji, dostawy surowców i logistyki. Głównym rynkiem działania Proplanu jest Hiszpania, ale firma dostarcza także środki ochrony roślin m.in. do Francji, Włoch, Australii i krajów Afryki. Planuje także ekspansję na rynki Ameryki Południowej.

- Jednym z naszych kluczowych wyzwań jest dywersyfikacja biznesu Grupy CIECH, opartego  w znacznej części na sodzie. Dzięki realizacji strategii w ciągu ostatnich trzech lat nasze udziały w polskim rynku środków ochrony roślin wzrosły o ponad 40%, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że rozwój organiczny w tym biznesie przynosi efekty dopiero w perspektywie długookresowej. Dlatego, chcąc przyspieszyć proces rozbudowy naszego biznesu AGRO, uważnie analizowaliśmy otoczenie, szukając podmiotu, którego atutem jest wiedza i doświadczenie, podparte świetnymi wynikami finansowymi. Proplan to spółka, w której największą wartością jest własność intelektualna oraz obecność na wielu atrakcyjnych rynkach na trzech kontynentach. Zakup tej spółki wzbogaci ofertę produktową oraz poszerzy działalność Grupy CIECH w obszarze środków ochrony roślin na rynkach, na których nie byliśmy dotychczas obecni – mówi Maciej Tybura, prezes zarządu CIECH-u.

Przejęcie Proplanu daje Grupie CIECH dostęp do zarejestrowanych substancji aktywnych i produktów końcowych. Oznacza to duże oszczędności dla CIECH. Przeprowadzenie rejestracji produktów na nowych rynkach jest czasochłonne i trwa od trzech do pięciu lat. Dodatkowo przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie badań wiąże się z dużymi kosztami.

Według dostępnych analiz rynek środków ochrony roślin będzie stabilnie rósł w tempie ok. 2% rocznie w najbliższych, osiągając w 2025 r. wartość ok. 65 mld dolarów. Szybciej będzie rósł rynek producentów generycznych (w tempie ok. 4% rocznie), a do takich należy Proplan oraz CIECH.

Zamknięcie transakcji przejęcia hiszpańskiej spółki ma nastąpić w trzecim kwartale 2018 r.
 

Wyświetlono: 1118

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej