Nowości - Przemysł detergentowy ze świata

CHT: inteligentne połączenie fizyki i chemii w procesie prania

26.09.2018

Szwajcarsko - niemiecka firma CHT Group opracowała innowacyjną metodę prania przemysłowego z powodzeniem stosowaną w niemieckich jednostkach użyteczności publicznej.

CHT Group to podmiot oferujący tekstylia, barwniki i pigmenty, a także silikony oraz farby i powłoki. Teraz firma opracowała unikatowy proces dla przemysłu tekstylnego. Chodzi o nową metodę prania przemysłowego z użyciem zaawansowanych środków chemicznych.

Firma zauważa, iż na rynku niemieckim funkcjonuje ok. 3 tys. pralni przemysłowych, w których prane jest średnio blisko 20 ton ubrań dziennie. Ze względu na zmiany demograficzne, w szczególności w obiektach zajmujących się opieką, ale też w szpitalach pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na tego typu usługi. CHT odpowiada na ten rozwój rozwiązaniami, które znacznie zmniejszają zużycie wody i energii w procesach prania, a także redukują stosowanie szkodliwych dla środowiska środków bielących w pralniach przemysłowych.

Przedsiębiorstwo stworzyło nowy proces prania przeznaczony dla pralni przemysłowych, charakteryzujący się wydajnym procesem bielenia, który w równym stopniu przyczynia się do usuwania zanieczyszczeń, jak i uzdatniania wody.

W procesie prania stosuje się nadtlenek wodoru jako środek wybielający zamiast krytycznych nadkwasów i szkodliwego dla środowiska chloru. Aktywowany energią UV-C nadtlenek wodoru jest wydajniejszy nawet o 4 tys. razy od standardowych systemów, co zapewnia najwyższy poziom czystości i higieny.

Ponadto nadtlenek wodoru jest mniej niebezpieczny dla pracowników pralni i bardziej delikatny dla włókien tekstylnych, zapewniając w ten sposób większą trwałość pranych materiałów. Proces ten zmniejsza ponadto zużycie wody średnio o 25%. Pozwala to zaoszczędzić 60 mln litrów słodkiej wody i ścieków dziennie w samych tylko Niemczech, co odpowiada zużyciu wody przez ok. 300 tys. dwuosobowych gospodarstw domowych. Niższa temperatura prania osiągana za sprawą tego innowacyjnego procesu pomaga zredukować zużycie energii nawet o 50%.

Wyświetlono: 9544

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej