Artykuły - Przemysł detergentowy

Chorwacja – rynek kosmetyków i chemii gospodarczej w wakacyjnym raju

30.09.2020
Chorwacja – rynek kosmetyków i chemii gospodarczej w wakacyjnym raju

Eksport z Polski do Chorwacji nie jest znaczący, lecz rozwija się w stabilnym tempie, a w pierwszych czterech miesiącach kryzysowego 2020 roku wręcz nawet przyspieszył.

Sprzyja temu stale zwiększające się zapotrzebowanie tamtejszego rynku na towary z importu. Jednocześnie chorwaccy konsumenci należą do dość oszczędnych, preferując wyroby value for money, co stanowi dobry prognostyk dla polskich producentów, umiejętnie zagospodarowujących ten właśnie segment rynku kosmetycznego i chemii gospodarczej.

Polska eksportuje do Chorwacji przede wszystkim kosmetyki

Chorwacja to kraj kojarzący się Polakom przede wszystkim z wakacyjnymi wojażami i sielankowym wypoczynkiem. Ta niewielka unijna gospodarka jest jednak również z roku na rok rosnącym importerem polskich kosmetyków i produktów chemii gospodarczej. Wartość polskiego eksportu chemikaliów konsumpcyjnych do Chorwacji wciąż nie jest szczególnie imponująca – w 2019 r. wyniosła niecałe 15 mln euro, co plasowało omawiane państwo w czwartej dziesiątce najważniejszych rynków eksportowych dla krajowych producentów tych wyrobów. Popularniejszym polskim produktem w Chorwacji są kosmetyki, które stanowią aż 70% łącznej wartości eksportu analizowanych dwóch grup artykułów. Co jednak istotne, polskim firmom udaje się konsekwentnie zwiększać sprzedaż na tym południowym rynku. W poprzednich pięciu latach polski eksport kosmetyków do Chorwacji rósł w średniorocznym tempie 9%, podczas gdy sprzedaż chemii gospodarczej o ok. 6% rocznie. Wciąż nie jest to jednak dynamika pozwalająca polskim producentom zwiększać udział w łącznej sprzedaży tego rynku. W ostatnich latach Chorwacja, na fali dobrej koniunktury gospodarczej (w tym konsumenckiej), szybko zwiększała bowiem popyt na chemikalia konsumpcyjne, swoje potrzeby w coraz większym stopniu zaspokajając importem. Dotyczyło to w szczególności kosmetyków, których import rósł w okresie 2015-2019 średnio o aż 13% rocznie, przy znacznie słabszej dynamice importu chemii gospodarczej, wynoszącej ok. 4% rocznie. W konsekwencji udział polskich producentów w łącznym imporcie kosmetyków i chemii do tego kraju uległ na przestrzeni ostatnich pięciu lat nawet delikatnemu zmniejszeniu, w minionym roku wynosząc niecałe 3%.

Wyświetlono: 595

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej