Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Chiny rozpoczynają antytworzywową kampanię

24.01.2020
Chiny rozpoczynają antytworzywową kampanię

Władze Chińskiej Republiki Ludowej postanowiły ograniczyć stosowanie w kraju jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Wprowadzają własne przepisy, podobne do europejskiego rozwiązania plastics ban.

- Od około dwóch lat istnieją oznaki, że Chiny bardzo poważnie podchodzą do kryzysu związanego z odpadami tworzyw sztucznych. Najnowsza informacja o zakazie stosowania tworzywowych toreb na zakupy i tworzywowych słomek jest częścią obliczonego na pięć lat planu zakazującego lub ograniczającego produkcję, sprzedaż i stosowanie jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych w tym kraju. To bardzo rozsądny scenariusz. Chiny pokazują, że chcą włączyć się do globalnego procesu wprowadzania zakazu na tworzywowe wyroby jednorazowego użytku, które nie mają rzeczywistej wartości społecznej. Chiny chcą rozwijać recykling tak, by móc pod tym względem konkurować z najlepszymi gospodarkami na świecie. Konsekwencje zarówno dla popytu na dziewiczy polietylen, jak i na wielkość popytu, która jest zaspokojona przez produkcję tworzyw z udziałem recyklatu mogą być bardzo znaczące – uważa John Richardson, konsultant agencji ICIS.

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Chiny zamierzają zakazać lub ograniczyć produkcję, sprzedaż i stosowanie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych w ciągu najbliższych pięciu lat, zgodnie z instrukcją wydaną wspólnie przez Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform oraz Ministerstwo Ekologii i Środowiska.

Wprowadzane w kraju prawo wyraźnie zabrania produkcji i sprzedaży produktów, w tym ultra cienkich toreb z polietylenu, o grubości mniejszej niż 0,025 mm i polietylenowej ściółki rolniczej o grubości mniejszej niż 0,01 mm. Jednocześnie do końca 2020 r. produkcja i sprzedaż jednorazowej zastawy stołowej wykonanej z tworzywa sztucznego, jednorazowych plastikowych wacików bawełnianych oraz produkcja codziennych produktów chemicznych zawierających plastikowe mikrogranulki również zostanie zawieszona.

Władze Państwa Środka chcą, by do 2025 r. zużycie jednorazowych tworzywowych zastaw stołowych w obszarze gastronomicznym i na wynos w największych miastach (powyżej miliona osób) ma być ograniczone o 30%. Pojawił się też nakaz obejmujący hotele: otóż do końca 2022 r. nie powinny one już aktywnie dostarczać jednorazowych tworzywowych wyrobów swoim gościom. Jeszcze tylko do 2022 r. największe miasta, takie jak Pekin, Szanghaj, Guangdong, Fujian, Zhejiang, Jiangsu będą mogły korzystać z jednorazowych plastikowych torebek opakowaniowych.

Wyświetlono: 259

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej