Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Chemikalia niezgodne z REACH głównie spoza UE

13.02.2020

Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) poinformowała, iż 92% chemikaliów niezgodnych z wytycznymi rozporządzenia REACH w produktach konsumenckich pochodzi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Po 4% pochodzi z UE i miejsc niezidentyfikowanych.

Poczynione przez Cefic odkrycie potwierdza, w ocenie tej organizacji, pilną potrzebę przyspieszenia egzekwowania REACH dla towarów importowanych przez państwa członkowskie UE.

- Chcemy, aby REACH działał, a konsumenci byli chronieni. Lepsze egzekwowanie REACH w imporcie musi stać się kluczowym elementem przyszłej strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mamy najsurowsze przepisy prawne dotyczące chemikaliów na świecie. Jednakże będą one działać w pełni z korzyścią dla ludzi i środowiska tylko pod warunkiem odpowiedniego ich egzekwowania - stwierdziła Sylvie Lemoine, dyrektor wykonawczy Cefic ds. Zarządzania produktem:

Najczęstszym przypadkiem niezgodności z REACH, na poziomie 25% ogółu takich przypadków, są ftalany występujące głównie w zabawkach dla dzieci. Dalsze 11% to bor i kolejne 11% to ołów. Na kadm przypada 8%. Jeśli chodzi o finalne produkty, to niedozwolone substancje w 53% znajdują się w zabawkach, a w 16% w kosmetykach.

Całkowita liczba wszystkich niezgodności chemicznych wykrytych przez Cefic wzrosła w minionym roku o 24% w porównaniu z 2018 r.

Tagi


REACH Cefic
Wyświetlono: 368

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej