Artykuły - Przemysł chemiczny

Chemiczni potentaci w 2016 r.

24.08.2017
Autor: Dominik Wójcicki
Chemiczni potentaci w 2016 r.

Prezentujemy najważniejsze osiągnięcia i wyniki finansowe, które były w ubiegłym roku udziałem wybranych firm chemicznych.

AkzoNobel

Geograficzna struktura przychodów firmy prezentowała się następująco: Europa - 43% wartości sprzedaży, Azja – 27%, Ameryka Płn. - 17%, Ameryka Płd. - 9%. Biorąc pod uwagę wkład jej trzech działów biznesowych, to Segment Powłoki wniósł 40% przychodów, Specjalistyczne Chemikalia – 33%, a Farby Dekoracyjne – 27%. Najmocniej obsługiwani byli klienci z branży budowlanej (44% wartości obrotów), branż przemysłowych (21%), dóbr konsumpcyjnych (18%) i transportu (17%).

W Niemczech AkzoNobel, wspólnie z Evonikiem, rozpoczął budowę fabryki chloru (80 tys. ton) i wodorotlenku potasu (130 tys. ton). Start jeszcze w tym roku. Na mocy porozumienia z BASF przejął od niego za 475 mln euro segment odpowiedzialny za produkcję powłok przemysłowych. Nabył w ten sposób biznes o przychodach 300 mln euro z zakładami w Wielkiej Brytanii i RPA. Najwięcej inwestycji zrealizowała jednak firma w Chinach. Otworzyła swoją czwartą w tym kraju i zarazem największą fabrykę farb dekoracyjnych, nowe centrum technologiczne dla farb, powłok i specjalistycznych chemikaliów oraz przede wszystkim dwa zakłady z obszaru chemii powierzchniowej i polimerów (surfaktanty i nadtlenki organiczne). W Indonezji powstała zaś nowa fabryka powłok.

Na całym świecie koncern rozwijał autorską inicjatywę „Human Cities – Ludzkie Miasta”. Celem jest upiększanie oraz poprawa wygody życia w metropoliach.

Przychody w 2016 r.: 14,197 mld euro (14,859 mld euro w 2015 r.).

Arkema

Francuskie przedsiębiorstwo kontynuowało proces dezinwestycji segmentów, które nie odpowiadają jego podstawowej działalności. Sprzedano segment węgla aktywowanego i materiałów wspomagających filtrację. Konsekwentnie rozbudowywano za to moce wytwórcze w spółce Bostik, światowym liderze w produkcji klejów i uszczelniaczy, którą to Arkema przejęła w 2015 r. Uruchomiono lub powiększano zakłady na Filipinach, w Malezji, i w Szwecji. Przede wszystkim jednak w obszarze chemii budowlanej zakupiono firmę Den Braven, produkującą masy uszczelniające, w tym silikony, akryle, piany poliuretanowe.

Dodatkowo Arkema rozwinęła w Chinach i Stanach Zjednoczonych produkcję poliamidów. W Państwie Środka o 25% powiększyła skalę wytwórczości tworzywa marki Kynar, czyli polifluorku winylidenu (PVDF), w zakresie którego jest globalnym liderem.

Największą sprzedaż Arkema zrealizowała w Europie (36% wartości łącznej) i Ameryce Płn. (34%). W segmencie biznesowym High Performance Materials (kleje specjalistyczne, polimery techniczne, wysokowydajne dodatki) uzyskała 45,4% wszystkich przychodów, w segmencie Industrial Specialties (PMMA, fitochemikalia, fluorogazy, nadtlenki organiczne) – 30,7%, a w segmencie Coating Solutions (powłoki, akryle) – 23,9%.

Przychody w 2016 r.: 7,535 mld euro (7,68 mld euro w 2015 r.).

Ashland

Koncern to trzy składowe: Ashland Specialty Ingredients, Ashland Performance Materials oraz Valvoline. Pierwszy, produkujący etery celulozy, pirolidony winylowe oraz materiały biofunkcjonalne, odpowiadał w 2016 r. za 42,4% sprzedaży. Drugi (nienasycone żywice poliestrowe i żywice estrów winylowych), za 18,7% sprzedaży. Trzecia część (lubrykanty i chemikalia samochodowe) zrealizowała 38,3% przychodów. Dla żadnego z sektorów Europa nie była najważniejszym rynkiem zbytu – łącznie odpowiadała za 29% przychodów.

Przede wszystkim jednak nie powstrzymał Ashland wyraźnego spadku sprzedaży – w porównaniu z 2014 r. obniżyła się ona o 20%. Pomijając jednak ten fakt, cały rok trwał proces tworzenia z jednostki Valvoline niezależnej firmy – w efekcie we wrześniu zadebiutowała ona na giełdzie w Nowym Jorku.

Z działań rozwojowych wymienić należy uruchomienie w Chinach światowej klasy zakładu substancji pomocniczych dla przemysłu farmaceutycznego, używanych obok aktywnych składników leków. W tym samym kraju unowocześniono istniejące już wcześniej techniczne centrum dla żywności, rozwiązujące problemy w zakresie jej produkcji i przetwarzania. Powołano również do życia farmaceutyczne centrum techniczne, będące naukowym i przemysłowym wsparciem dla wytwórców leków.

Przychody w 2016 r.: 4,948 mld dolarów (5,387 mld dolarów w 2015 r.)

Wyświetlono: 3755

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej