Nowości - Chemia budowlana z kraju

Chemia podłogowa: parkiet w Wieliczce zyskał drugie życie dzięki technologii UV

04.02.2020

W Kopalni Soli Wieliczka, na  głębokości ponad 100 metrów, zastosowano nowy system renowacji parkietów w technologii UV Pallmann - X Light System.

W kopalni w Wieliczce dębowy parkiet w komorze Wisła i podłoga z drzewa iglastego w komorze Drozdowice po latach intensywnego ruchu turystycznego wymagały odnowienia. Po opracowaniu technologii wykonania robót, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, wybrano firmę Witan Centrum Podłóg, która wykonała renowację i lakierowanie podłóg w obu komorach. W tym celu użyła, po raz pierwszy w Polsce, systemu renowacji parkietów w technologii UV firmy Pallmann - X Light System. Użyty system do zabezpieczania podłóg drewnianych składa się z lakierów podkładowych i nawierzchniowych utwardzanych promieniami UV przy użyciu samobieżnej maszyny. To rozwiązanie gwarantujące wytrzymałość lakieru, której nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami oraz możliwość natychmiastowego używania podłogi. Ponadto system spełnia najwyższy poziom braku toksyczności i emitowania szkodliwych substancji - W1/DD.

Prace w komorach Wisła i Drozdowice polegały na szlifowaniu i szpachlowaniu istniejącego parkietu systemową szpachlą. Następnie nanoszono lakier podkładowy według technologii UV, który natychmiast utwardzano promieniami UV emitowanymi przez maszynę. Kolejno nanoszono dwie warstwy lakieru nawierzchniowego, każdą z nich utwardzając promieniami UV.

- Największym wyzwaniem związanym z renowacją parkietów w Kopalni Soli Wieliczka było prowadzenie robót parkieciarskich w ten sposób, aby nie powodować żadnego ograniczenia korzystania przez zwiedzających z pomieszczeń. Ekipa zjeżdżała do kopalni w momencie zamknięcia ruchu turystycznego i tuż przed jego wznowieniem - rano - kończyła prace, a parkiety były gotowe do użytku. Było to możliwie wyłącznie dzięki zastosowaniu systemu utwardzania lakieru, który nadawał mu natychmiastową twardość i zabezpieczał podłogi na długie lata, nawet biorąc pod uwagę częstotliwość ruchu w tych komorach – wyjaśnia Witold Ruszczyński z firmy Witan Centrum Podłóg.

Wyświetlono: 1040

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej