Nowości - Chemia budowlana ze świata

Chemia budowlana: polska innowacja na lotnisku w Brazylii

21.07.2020
Chemia budowlana: polska innowacja na lotnisku w Brazylii

Grupa Selena poinformowała o ciekawy projekcie, którego była realizatorem. Otóż jej innowacja produktowa w postaci powłoki COOL–R znalazła się na dachu lotniska w Porto Alegre w Brazylii. Powłoka obniżyła temperaturę zewnętrzną dachu o ponad 50 st. C.

Przy pomocy innowacyjnych rozwiązań Grupy Selena przeprowadzona została kompleksowa renowacja dachu lotniska Porto Alegre w Brazylii o powierzchni 19 tys. m2. Usunięto problemy hydroizolacyjne, a dzięki powłoce łączącej w sobie funkcję chłodzenia i wodoszczelności, zewnętrzna temperatura dachu została obniżona z 86,4 st. C do 34,5 st. C. Tym samym bilans cieplny budynku zmienił się znacząco na korzyść, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Hydroizolacyjna powłoka dachowa COOL-R chroni dachy dużych budynków użytkowych, centrów logistycznych czy zakładów produkcyjnych przed nadmierną absorpcją ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego. Powłoka ta jest coraz częściej wykorzystywana w krajach Europy Południowej. Rozwiązanie to prowadzi do oszczędności energii wydatkowanej na chłodzenie czy ogrzewanie. COOL-R jest produktem certyfikowanym.

- Podczas prowadzenia projektu w Brazylii nie tylko poradziliśmy sobie z nieszczelnościami dachu, ale także zaoferowaliśmy rozwiązanie redukujące jego temperaturę, co oznacza natychmiastowe zmniejszenie zużywanej przez klimatyzację energii elektrycznej i łatwiejsze chłodzenie budynku wewnątrz. W tym przypadku możemy spodziewać się oszczędności do 20%. Przy tak dużych powierzchniach, jak budynek lotniska w Porto Alegre, są to znaczące oszczędności w skali roku. Dzięki rozwiązaniom opracowywanym w naszych laboratoriach R&D już od kilku lat budujemy przewagi konkurencyjne na międzynarodowych rynkach. W naszym portfolio znajdują się pianokleje eliminujące zużycie prądu czy wody na budowie, a także wysoko termoizolacyjne piany montażowe czy hydroizolacyjna i wysokorefleksyjna powłoka COOL-R. Wprowadzanie nowatorskich produktów na rynek, współtworzonych wraz z użytkownikami po zweryfikowaniu ich potrzeb, jest wyrazem naszego zaangażowania w zrównoważone budownictwo i ochronę środowiska. Dla inwestorów i wykonawców to szybsza realizacja budów i znaczące oszczędności kosztów, a dla planety niższa emisja CO2 – mówi Błażej Kłusek, dyrektor dywizji Waterproofing w Grupie Selena.

To już kolejna tego typu duża realizacja Seleny. W lipcu 2018 roku powłoka COOL-R pokryła dach największego europejskiego targu rybnego zlokalizowanego w Madrycie. W ramach renowacji 33 tys. m2 obiektu Mercado Central de Pescados tylko dzięki aplikacji rozwiązania Seleny temperatura wewnątrz budynku spadła o 7 st. C. Przełożyło się to w bezpośredni sposób na zmniejszenie kosztów chłodzenia budynku, komfort pracy, a także zredukowanie strat w sprzedawanym towarze.

Wyświetlono: 2176

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej