Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Cefic proponuje waloryzację dwutlenku węgla

19.02.2020
Cefic proponuje waloryzację dwutlenku węgla

Cefic postuluje tzw. waloryzację CO2, co ma prowadzić do poprawy obiegu węgla w przemyśle w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie.

W ocenie przedstawicieli Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic), jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu ludzkiego zachowania na naszą planetę, zdrowie i stan środowiska naturalnego. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za 64% globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka. Recykling węgla z CO2 - znany również jako chemiczna waloryzacja CO2 - może sprawić, że europejski przemysł stanie się liderem innowacyjnych technologii, podążając w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Węgiel, jak przypomina Cefic, jest niezbędnym składnikiem większości produktów chemicznych i wielu innych produktów. Wykorzystanie CO2 jako surowca może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i uniknięcia konieczności wydobywania kolejnych ilości węgla lub jego wypompowania z ziemi.

Chemiczna waloryzacja CO2 może być stosowana w produkcji chemikaliów, tworzyw sztucznych, materiałów, paliw alternatywnych i może zapewnić rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Opracowano już różne technologie i zbudowano dla tego celu kilka zakładów demonstracyjnych w Europie.

- Opracowanie i wdrożenie technologii waloryzacji CO2 pociąga za sobą ogromne inwestycje o wysokim stopniu ryzyka. Nowe innowacyjne technologie o zmniejszonym śladzie środowiskowym (w tym śladzie węglowym) muszą jednak konkurować z istniejącymi już na świecie procesami, które osiągnęły wysoki stopień wydajności. Dlatego potrzebne są działania zmniejszające to ryzyko, tak aby ułatwić odpowiednie inwestycje w Europie, wsparcie badań i innowacji na poziomie UE i poziomie krajowym. Przygotować należy również europejskie ramy polityki, wspierające wykorzystanie CO2 jako surowca węglowego – nakłania w swoim stanowisku Cefic.

Co natomiast rozumie organizacja pod pojęciem waloryzacji CO2?

Przede wszystkim jest to nowy, szerszy niż dotychczas, stopień wykorzystania dwutlenku węgla. Zakłada on, że aby produkcja w Europie była bardziej zrównoważona, należy rozważyć alternatywne źródła węgla i ścieżki jego produkcji. Dwutlenek węgla jest dostępnym źródłem węgla o dużej podaży w Europie.

- Recykling węgla z CO2 może umożliwić bardziej zrównoważoną produkcję chemikaliów i materiałów. Europejska strategia na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla w przyszłej gospodarce o obiegu zamkniętym powinna uwzględniać zatem technologie waloryzacji CO2. W tym celu wykorzystanie CO2, jako alternatywnego źródła węgla, musi być częścią portfolio rozwiązań niezbędnych do realizacji głównych priorytetów UE i sprostania wyzwaniom społecznym. W celu bardziej zrównoważonej produkcji w Europie firmy chemiczne muszą zacząć inwestować w rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie dwutlenku węgla oraz tlenku węgla jako alternatywnego surowca węglowego – przekonuje Cefic.

Wyświetlono: 488

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej