Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Cefic: dobry początek roku europejskiej chemii

11.07.2019
Cefic: dobry początek roku europejskiej chemii

Początek 2019 r. pokazał, że wszystkie wskaźniki opisujące branżę chemiczną w Unii Europejskiej nieznacznie wzrosły.

Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przygotowuje regularne raporty poświęcone aktualnym trendom w branży chemicznej w UE. W najnowszym opracowaniu – zebrane dane dotyczą pierwszych miesięcy tego roku - Rada przekonuje, iż sytuacja w europejskim sektorze chemicznym wydaje się być umiarkowanie optymistyczna.

Dane Cefic potwierdzają dobry początek 2019 r. w porównaniu z drugą połową 2018 r., kiedy to sytuacja była bardziej dotkliwa niż się spodziewano. Produkcja chemikaliów w UE wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 1,7% w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r. W odniesieniu do pierwszego kwartału 2018 r. pozostała natomiast na dokładnie tym samym poziomie. Ceny ustalane przez producentów były w pierwszych czterech miesiącach tego roku wyższe o 1,3% w porównaniu do cen analogicznego okresu minionego roku. Jednocześnie po dwóch kolejnych kwartałach (trzeci i czwarty kwartał ubiegłego roku) spadków w zakresie wydajności prac instalacji produkcyjnych pierwszy kwartał tego roku przyniósł zastopowanie tego trendu.

Liczona w ujęciu finansowym łączna sprzedaż (wewnętrzna i eksportowa) chemikaliów w UE była w pierwszych trzech miesiącach roku o 0,9% wyższa niż w pierwszym kwartale poprzedniego roku. Sprzedaż w okresie styczeń – marzec br. osiągnęła wartość 144,6 mld euro, co oznacza wzrost o 1,2 mld euro względem pierwszego kwartału 2018 r. Wzrost wartości sprzedaży wynikał głównie z dodatniego wzrostu cen producentów.

Eksport chemikaliów z UE osiągnął wartość 41,4 mld euro w pierwszym kwartale tego roku, podczas gdy rok temu wart on był 40,8 mld euro. Eksport wzrósł zatem o 1,4%. Jego wartość do USA wyniosła 8,2 mld euro w pierwszym kwartale tego roku, co było spadkiem o 6,8% w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 r. Z kolei wartość eksportu do Chin poprawiła się o 9,1%, głównie za sprawą większej sprzedaży petrochemikaliów i chemikaliów konsumenckich.

Rośnie także wartość importu do UE. W okresie styczeń – marzec 2019 r. wyniósł on 30,1 mld euro, rok temu było to 28,5 mld euro.

Wyświetlono: 429

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej