Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

CBA walczy z korupcją w spółkach chemicznych

01.02.2019

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że agenci jego szczecińskiej delegatury zatrzymali trzy osoby zamieszane w proceder korupcyjny związany z Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police. Wśród zatrzymanych jest podkarpacki przedsiębiorca i dwóch pracowników spółki z Polic. 

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ze Szczecina zatrzymali w wyniku operacji specjalnej podkarpackiego przedsiębiorcę. Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w jego biurze w Jaśle. Ustalenia CBA wskazują, że biznesmen próbował namówić pracownika Grupy Azoty Police do zawarcia niekorzystnego kontraktu na dostawę składników niezbędnych do produkcji nawozów dla chemicznego potentata.

Zatrzymany przedsiębiorca został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut tzw. korupcji menadżerskiej. Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali także dwóch pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, którzy brali udział w procederze. Ustalenia szczecińskich śledczych wskazują, że korupcyjny proceder trwał od kilku lat i spowodował straty w wysokości co najmniej 10 mln zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty oraz przyznali się do winy.

To druga w tym tygodniu akcja CBA odnosząca się do przemysłu chemicznego. Wcześniej bowiem zatrzymano cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Grupie Lotos. Wśród zatrzymanych znalazł się były prezes zarządu Lotos S.A. i były prokurent, pełniący także funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Strategii i Relacji Międzynarodowych w Lotos S.A., Szefowa Biura Obsługi Korporacyjnej i Administracji Lotos S.A. oraz przedsiębiorca.

Jak ustalono w trakcie prowadzonego postępowania przedstawiciele spółki podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. W ocenie CBA, wszystko wskazuje na to, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki.

Tagi


prawo
Wyświetlono: 418

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej