Nowości - Chemia budowlana ze świata

Budownictwo i ekologia decydują o wzrostach w branży powłok

23.01.2020
Autor: Anna Jarosik

Rynek powłok dekoracyjnych wart jest 67 mld dolarów i rośnie w tempie 4,2% rocznie. Popyt w największym stopniu generuje budownictwo oraz cechy ukierunkowujące powłoki w stronę bycia przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Jeśli chodzi o rodzaj żywicy stosowany w powłokach dekoracyjnych, to najpopularniejsze typy to żywice na bazie akrylu oraz żywice alkidowe. Odporność żywic akrylowych na warunki atmosferyczne oraz procesy utleniania jest lepsza niż ma to miejsce w przypadku powłok na bazie olejów, alkidów lub żywic epoksydowych. Główne składniki polimerów akrylowych zapewniają strukturę polimeru, która ma niewielką tendencję do pochłaniania światła UV. Akryle mają dobrą trwałość koloru i połysku.

Pod względem technologii stosowanej w powłokach dekoracyjnych dominują powłoki wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe i proszkowe.

Malowanie/powlekanie proszkowe jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem na rynku powłok (farb i lakierów) dekoracyjnych. Rośnie zapotrzebowanie na trwałe, odporne na warunki zewnętrzne i jak najlepsze właściwości mechaniczne (np. elastyczne, odporne na uderzenia). Z architektonicznego punktu widzenia, w kwestii efektów dekoracyjnych, rośnie zainteresowanie efektami drewna, które osiąga się poprzez przeniesienie druku sublimacyjnego. Ponadto istnieje duże zapotrzebowanie na wykończenia specjalne typu imitacje anodowe, efekty metaliczne oraz gładkie wykończenia o niskim połysku.

Prognozy wskazują, że globalny rynek powłok dekoracyjnych będzie napędzany rosnącym zapotrzebowaniem z gospodarek wschodzących, głównie azjatyckich. To Chiny stanowią siłę napędową szybkiego rozwoju rynku farb i powłok na całym świecie.

Wśród kluczowych graczy na globalnym rynku powłok dekoracyjnych znajdziemy m.in. The Sherwin-Williams Company; PPG Industries; Akzo Nobel; Kansai Paints; Asian Paints Limited oraz Nippon Paint Holdings.

Tagi


powłoki
Wyświetlono: 871

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej