Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Branża motoryzacyjna napędza rozwój rynku lubrykantów

05.06.2018

Pozytywne wieści dla wszystkich uczestników rynku dodatków do olejów smarnych (lubrykantów). Branża cały czas zwiększa swoją sprzedaż. W najbliższych pięciu latach rosnąć ma w tempie 2,64% rocznie.

Aktualnie światowy rynek lubrykantów wart jest 15,57 mld dolarów, a w 2023 r. ma to być już 17,74 mld dolarów. W skład rynku dodatków do olejów smarnych wchodzą takie produkty, jak środki dyspergujące, detergenty, inhibitory utleniania, środki przeciwzużyciowe, domieszki wysokociśnieniowe oraz polepszacze wskaźnika lepkości.

Dodatki do olejów smarnych stosowane są w celu zwiększenia wydajności smarów i płynów funkcjonalnych. Każdy dodatek jest wybierany ze względu na zdolności do wykonywania jednej lub więcej określonych funkcji, w połączeniu z innymi dodatkami. Wybrane dodatki są formułowane i przygotowywane do użycia z konkretnymi bazami, przykładowo dla zastosowań samochodowych i przemysłowych. Podstawowymi funkcjami dodatków do lubrykantów jest zmniejszenie tarcia, zapobieganie zużyciu i rdzy oraz kontrolowanie powstawania szlamu i zachodzenia procesów utleniania.

W zależności od zastosowania przewiduje się, że w najbliższych latach to dodatki skierowane do olejów silnikowych będą dominowały na rynku. Obecnie jest to zresztą największy segment na rynku dodatków do olejów smarnych. Popyt na dodatki do olejów silnikowych i sam rynek olejów silnikowych wspierany jest przez rosnący wskaźnik zmotoryzowania na świecie oraz silną pozycję producentów dodatków, jeśli chodzi o ich działania badawczo-rozwojowe, których celem jest stworzenie wydajnego pakietu dodatków, zgodnie ze specyfikacjami producentów oryginalnego wyposażenia.

To segment inhibitorów utleniania ma dominować na rynku dodatków do lubrykantów w okresie prognozy. Inhibitory utleniania stosuje się w celu zmniejszenia zagęszczenia i zahamowania tworzenia kwasów, m.in. w olejach silnikowych, olejach w skrzyniach biegów, olejach hydraulicznych, płynach w skrzyniach automatycznych, w olejach przemysłowych oraz w olejach do sprężarek. Inhibitory utleniania pomagają również zapobiegać degradacji smarów wraz z upływem czasu.

Ważna dla rynku będzie branża motoryzacyjna. W tym obszarze dodatki stosowane są w olejach smarnych obecnych w samochodach osobowych, pojazdach użytkowych w motocyklach i trójkołowcach. Dodatki do lubrykantów są stosowane przede wszystkim w olejach silnikowych, olejach w skrzyniach biegów (ręcznych i automatycznych) oraz w olejach hydraulicznych. Oczekuje się, że przemysł motoryzacyjny będzie dominował na rynku dodatków do olejów smarowych ze względu na ogromne zapotrzebowanie na oleje silnikowe do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych.

Dominującym rynkiem dodatków do olejów smarowych w aspekcie geograficznym jest Azja i Pacyfik. Rynek dodatków do lubrykantów jest w tym regionie napędzany popytem na smary. Innym czynnikiem wzrostu zapotrzebowania są ogromne inwestycje w sektorze motoryzacyjnym i przemysłowym.

Wśród kluczowych graczy produkujących i dostarczających dodatki do lubrykantów spotykamy globalne firmy: Afton Chemical, Chevron Oronite, BASF, Evonik Industries, Lubrizol Corporation oraz Lanxess.

Wyświetlono: 334

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej