Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Branża kosmetyczna zasługuje na docenienie

11.09.2019

W ocenie Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, polski przemysł kosmetyczny zasługuje na to, by być z niego dumnym.

Minister oceniła znaczenie sektora kosmetycznego w polskiej gospodarce i jego wpływu dla przygotowania kraju do wyzwań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.

– Jesteśmy dumni z polskiego przemysłu kosmetycznego. To sektor zrzeszający cały przekrój firm – od dużych międzynarodowych po mikroprzedsiębiorstwa. Zapewnia 43 tys. miejsc pracy, wytwarza 7 miliardów zł wartości dodanej i stale powiększa swoją nadwyżkę w handlu międzynarodowym. To sektor ludzi ambitnych, którzy nie boją się̨ wyzwań i nowych szans. Tam natomiast gdzie jest gotowość do inwestowania w innowacyjne rozwiązania i przekształcenia dzisiejszych wyzwań w szanse, nie zabraknie wsparcia polskiego rządu. Do takich wyzwań bez wątpienia należy biznesowe wejście w nurt gospodarki o obiegu zamkniętym. Model GOZ ma szczególne znaczenie dla innowacyjnego i przyjaznego środowisku zastosowania tworzyw sztucznych oraz ich alternatyw w sektorze kosmetycznym – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem Blanki Chmurzyńskiej-Brown, dyrektor generalnej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, podstawowym wyzwaniem stojącym przed branża kosmetyczną w Polsce jest odpowiedź na wyzwania przynoszące przez unijną legislację.

- Każdy z uczestników łańcucha wartości opakowań musi określić́ swoje zadania i konsekwentnie wdrażać́ je w celu skutecznego zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Jest to szczególnie istotne w Polsce i szczególnie istotne właśnie teraz, gdy nowoczesny system gospodarowania odpadami, w tym opakowaniowymi, się u nas tworzy. Jesteśmy na początku tej drogi – stwierdziła dyrektor organizacji branżowej.

Wyświetlono: 1227

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej