Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Branża kablowa ważna dla przemysłu tworzyw sztucznych

12.06.2019
Autor: Dominik Wójcicki
Branża kablowa ważna dla przemysłu tworzyw sztucznych

Przemysł związany z produkcją kabli jest jednym z tych, które generują popyt na tworzywa sztuczne. W naszym kraju działa jeden z największych europejskich wytwórców kabli, czyli Grupa Tele-Fonika.

- Gdy mowa o charakterystyce rynku kabli w Polsce i Europie z punktu widzenia producenta i tego, czy obecnie jest to dla niego dobry czas, czy też niekoniecznie, zauważyć należy w pierwszej kolejności, że to nigdy nie był łatwy rynek. Było tak i jest tak, zarówno ze względu na zmieniające się oczekiwania jakościowe i technologiczne, jak i konieczność pilnowania kosztów. W 2018 roku rynek był – i zapewne nadal pozostanie – bardzo mocno powiązany z inwestycjami infrastrukturalnymi oraz tymi prowadzonymi w energetyce lądowej i morskiej, jak też tej tradycyjnej, ale i w odnawialne źródła energii. W konsekwencji takiego stanu rzeczy najważniejsi uczestnicy rynku, czyli również TFK Group, odnotowują znaczny wzrost sprzedaży. Jednak, aby „nie zamawiać rzeczywistości” nie wolno nam zapomnieć o silnie oddziaływujących na kondycję całej branży kablowej problemach z płynnością finansową rynku oraz o wzroście kosztów pracy z tytułu wynagrodzeń. W 2018 r. zauważyć można było również mocne przesunięcie deklaracji i zapowiedzi inwestycji związanych ze szlakami kolejowymi, a ich realnym rozpoczynaniem i prowadzeniem. Byliśmy jednak na to przygotowani i w tym przypadku potrafiliśmy, podobnie jak w latach poprzednich, umiejętnie dywersyfikować ryzyka związane z różnymi rynkami odbiorców. Jesteśmy obecni na wszystkich najważniejszych światowych rynkach. Do niezwykle istotnych projektów realizowanych w ostatnim czasie zdecydowanie należy dostarczanie wysokospecjalistycznych kabli do farm podmorskich w Wielkiej Brytanii, kabli wysokich i ekstra wysokich napięć dla koncernu energetycznego w Peru, kabli górniczych do kopalń w Ameryce Południowej, czy też na potrzeby polskich elektrowni. W tym roku na rozstrzygnięcie czeka przynajmniej kilkanaście dużych przetargów o szacunkowej wartości około 20 mld zł, co oznacza nie tylko ciekawy, ale i bardzo pracowity rok. Równocześnie rozwijamy nasze fabryki w Wielkiej Brytanii i naszą obecność w Ameryce Północnej oraz Europie Południowo-Wschodniej i Azji – opowiada w rozmowie z „Chemia i Biznes” Ryszard Pilch, wiceprezes zarządu w spółce Tele-Fonika Kable

W jego ocenie, rynek kabli wymaga systematycznej dbałości o dywersyfikację rynków odbiorów, jak i branż. Od tych działań zależy w znacznej mierze odpowiedź na pytanie – czy rok był dobry, czy zły.

Jeśli chodzi o to, z jakimi wyzwaniami spotykają się producenci kabli na rynku polskim i europejskim oraz o to, co stanowi najważniejszy czynnik prorozwojowy dla branży, to w pierwszej kolejności Tele-Fonika oczekuje dalszego upowszechnienia stosowania w obrocie produktów spełniających wymagania dyrektywy CPR. Ponadto czeka na efekty programu „Czyste Powietrze” oraz planowanych i zapowiadanych projektów związanych z OZE. Pozytywne rozstrzygnięcia z pewnością będą miały wpływ na widoczną skalę projektów odtworzeniowych, jak i tych związanych z uruchamianiem nowych linii kablowych. Natomiast spowolnieniu może ulec sektor budowlano-montażowy, co poniekąd potwierdzają sygnały dotyczące dalszej, pogarszającej się sytuacji finansowej firm wykonawczych, w dużej mierze związanej ze wzrostem kosztów operacyjnych, restrykcyjną polityką bankową, fiskalną oraz rynku pracy. Dodatkowo na uwagę zasługuje grudniowy raport o budownictwie, który opublikował Spectis – w trzecim kwartale rentowność 22 grup budowlanych notowanych na GPW pozostawała ujemna. Równocześnie był to kolejny kwartał 2018 r., w którym malała zyskowność firm deweloperskich. W kwietniu tego roku zostały opublikowane raporty deweloperów mieszkaniowych za pierwszy kwartał 2019 r. Analizowani deweloperzy sprzedali o 15,1% lokali mniej niż w analogicznym okresie 2018 r.

- Stąd też wysoce powściągliwie należy wypowiadać się o tym, co może dziać się w tym roku na rynku. Nie zapominajmy o Brexicie, który dla nas, ze względu na posiadane na Wyspach fabryki i centrum rozwojowe, ma szczególne znaczenie. Wszyscy wiemy, że sytuacja jest dość skomplikowana. Nadal brakuje informacji, w jakiej formie się odbędzie i pewności, czy w ogóle do niego dojdzie. Ale doceniamy walory innych brytyjskich rozwiązań, jak choćby specjalnych stosunków łączących ten kraj z USA, Kanadą, Australią czy też Japonią – dodaje Ryszard Pilch.

Podkreśla przy tym, iż wymagania stawiane kablom pod względem technologicznym są bardzo zróżnicowane i bez odniesienia się do konkretnych rozwiązań technologicznych i w ślad za tym również produktów trudno o jedną wspólną charakterystykę. Jednym z naszych najważniejszych celów jest jednak zapewnienie, że produkty będą spełniały wymagania jakości i bezpieczeństwa określone w przepisach krajowych i międzynarodowych.

- Rozwijamy nasze podstawowe linie produktów, m.in. oferujemy wydajny i bezpieczny system przesyłu energii elektrycznej N2XS(FL) 2Y1x2500 400kV, przewody instalacyjne marki TFPremium YDY, czyli funkcjonale i ergonomiczne rozwiązanie w zakresie montażu instalacji elektrycznych. Jednocześnie wprowadziliśmy do obrotu system serwisowej linii kablowej SN marki TFEasylineMVC, jako kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalnej energetyki. Do odbiorców na każdym kontynencie dostarczamy sprawdzone i solidne rozwiązania o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, które pozwalają na efektywne dopasowanie kabli i przewodów do kompletnych konstrukcji, zapewniając w ten sposób ich niezakłócone funkcjonowanie. Od 2016 r. naszym priorytetem jest pełne dostosowanie produkcji i znakowania kabli i przewodów wprowadzanych przez nas do obrotu, zgodnie ze standaryzacją CPR, w efekcie czego nasze laboratorium Prób Ogniowych w zakładzie Kraków-Wieliczka przeprowadziło od 2016 r. blisko 1000 testów wewnętrznych w zakresie rozprzestrzeniania się płomienia na próbkach i wiązkach. Natomiast w trosce o wzmacnianie naszej pozycji, jako rzetelnego producenta i dystrybutora, przedstawiamy nasze konstrukcje do oceny jednostkom notyfikacyjnym, które przyznały nam już kilkaset certyfikatów jakościowych. Co więcej, inwestujemy w wysokospecjalistyczną aparaturę, dzięki której sprawdzamy bezpieczeństwo użytkowania naszych produktów. Powołujemy również zespoły specjalistów, które udzielają niezbędnych odpowiedzi na pytania naszych klientów – od kwietnia uruchomiliśmy dodatkową platformę wymiany wiedzy, która umożliwia szybki kontakt z naszymi specjalistami – komentuje wiceprezes największego polskiego producenta kabli.

Kończy on stwierdzeniem, że będąc globalną spółką musi Tele-Fonika podkreślać, że priorytetem jej działalności jest rozwój technologii, rozszerzanie zakresu oferty produktowej o usługi instalacyjne i serwisowe realizowane w sektorach ropy i gazu oraz energetyki odnawialnej.

W sierpniu 2017 r. do TFK Group dołączył JDR Cable Systems Limited, zwiększając posiadane przez grupę aktywa o dwa zakłady produkcyjne zlokalizowane w Wielkiej Brytanii, specjalizujące się w dostarczaniu podmorskich kabli zasilających oraz kabli magistralowych, które zawierają zarówno kable energetyczne, jak i do przesyłania danych, służące monitoringowi i zdalnemu sterowaniu, mające zastosowanie w konstrukcjach offshore. Oferta handlowa Tele-Foniki została poszerzona o zaawansowaną technologicznie produkcję systemów podmorskich oraz o usługi serwisowe i instalacyjne, zlokalizowane w oddziałach w USA i Wielkiej Brytanii.

Wyświetlono: 1037

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej