Wiadomości - Przemysł detergentowy z kraju

Branża czystości o sytuacji w czasach pandemii

26.06.2020

Polska Izba Gospodarcza Czystości, branżowa organizacja zrzeszająca podmioty z sektora chemii gospodarczej, oceniła wpływ pandemii koronawirusa na ten przemysł.

Branża utrzymania czystości to producenci środków czystości, środków dezynfekcyjnych, akcesoriów do sprzątania i maszyn. Uczestnikami branży są także dostawcy półproduktów, firmy logistyczne i sprzątające. Znaczenie sektora w momencie wybuchu pandemii znacznie zatem wzrosło.

- W związku z przepisami dotyczącymi zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii, a także konieczności stosowania odzieży ochronnej, preparaty do dezynfekcji, maski i rękawiczki stały się towarem bardzo pożądanym, ale także w pewnym momencie deficytowym. Obecnie branża doszła do punktu, w którym płyny do dezynfekcji i maski są już dostępne na rynku. Deficyt minął. Można także obserwować stopniowy spadek cen, choć występuje znaczna rywalizacja pomiędzy producentami – ocenia Marek Krzemieniewski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

Przedstawiciele PIGC wskazują natomiast, że sytuacja kształtuje się inaczej, jeżeli chodzi o dostępność rękawiczek. Surowce do ich produkcji pochodzą z jednego regionu świata – z Azji, głównie z Indii. Ich dostępność zależy od liczby drzew, z jakich można je pozyskać.

– Tu niestety nie jesteśmy w stanie przyspieszyć sprawy, by zwiększyć dostępność surowców. Popyt na te produkty jest podobnie wysoki w prawie całej Europie i Amerykach, a drzewa potrzebują czasu, by urosnąć. W tej sytuacji naturalnym jest, że rękawiczek brakuje, a ceny bardzo dynamicznie rosną. Rynek nie nasycił się tak, jak stało się to w przypadku masek i środków do dezynfekcji. Trudno przewidywać, by miało to ulec zmianie. Dodam, że na rynku pojawia się także alternatywa w postaci rękawiczek syntetycznych – wskazuje Marek Krzemieniewski.

Kolejną grupą, która w znaczny sposób odczuła konsekwencje epidemii, są producenci maszyn sprzątających. Ta część branży utrzymania czystości w marcu w jednym momencie zanotowała prawie całkowite zatrzymanie sprzedaży. Po pierwsze, odbiorcami maszyn są firmy sprzątające przestrzenie publiczne, galerie i magazyny, a więc te obszary, które wyłączono z użytkowania. W tej sytuacji nie tylko inwestycja w nowe maszyny w oczywisty sposób znalazły się na ostatnim miejscu listy priorytetów, ale także zakup części zamiennych był potrzebny dużo rzadziej. W ostatnich tygodniach można odczuć delikatne drgnięcie w kierunku powrotu do normalnej sytuacji handlowej, ale do oczekiwanego poziomu jest jeszcze w tym segmencie daleko.

Wyświetlono: 373

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej