Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Boryszew uzyskał patent na produkcję plastyfikatora

10.03.2015

Boryszew S.A Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie uzyskał patent na nową metodę otrzymywania plastyfikatora w postaci tereftalanu bis(2-etyloheksylu). Patent pozwoli spółce na poszerzenie oferty o produkty wykorzystywane m.in. do produkcji zabawek i innych wyrobów otrzymywanych na bazie polichlorku winylu.

Nowy patent Boryszewa ERG jest odpowiedzią na wycofywanie z rynku ftalanu bis(2 etyloheksylu). Rezygnacja ze stosowania ftalanu bis(2-etyloheksylu) związana jest z umieszczeniem tego plastyfikatora w Załączniku XIV do Rozporządzenia REACH jako tzw. substancji SVHC (substancja wzbudzająca szczególnie duże obawy).

- Tereftalan bis (2-etyloheksylu), którego metoda wytwarzania objęta jest patentem, to plastyfikator nowej generacji, nietoksyczny, o wysokich parametrach jakościowych i walorach użytkowych. Jego wprowadzenie eliminuje zagrożenie związane ze stosowaniem plastyfikatorów ftalanowych z uwagi na ich niekorzystny wpływ na organizm ludzki oraz środowisko - mówi Ireneusz Dusiński jeden ze współtwórców opatentowanej metody.

- Posiadanie tereftalanu w ofercie pozwala nam nie tylko na utrzymanie dotychczasowej pozycji rynkowej w segmencie przetwórstwa PCW, ale także na rozszerzenie zakresu działalności Boryszewa na inne segmenty rynku, w których stosowanie ftalanu było niedozwolone lub ograniczone ze względu na jego szkodliwe działanie, np. do produkcji zabawek lub wyrobów kontaktujących się z żywnością. Tym bardziej, że aktualnie w Polsce jest tylko dwóch producentów tereftalanu - dodaje Marlena Kron, dyrektor zarządzający Boryszew S.A. Oddział Boryszew ERG w Sochaczewie.

Nowa metoda pozyskiwania Tereftalanu bis nie jest jedynym w ostatnim czasie osiągnięciem firmy w obszarze badań i rozwoju. Wykorzystując zalety kwasu mrówkowego, Boryszew ERG jako pierwsza w Polsce, opracowała recepturę innowacyjnego, bardzo skutecznego i prostego w zastosowaniu płynu przeznaczonego do odladzania lotnisk. Borygo Runway KF to ciekły środek na bazie 50% roztworu mrówczanu potasu przeznaczony do odladzania pasów startowych, dróg kołowania i nawierzchni betonowych lotnisk. 

Wyświetlono: 1422

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej