Nowości - Przemysł chemiczny z kraju

Boryszew ERG: innowacje z obszaru chemii motoryzacyjnej

21.02.2019
Boryszew ERG: innowacje z obszaru chemii motoryzacyjnej

Boryszew ERG, jeden z kluczowych producentów chemii motoryzacyjnej w Polsce, pracuje nad rozszerzeniem portfolio produktowego o kolejne innowacyjne rozwiązania. Szczególnie zaawansowane prace badawcze dotyczą projektu ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych i płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. Zostaną one zakończone najprawdopodobniej w 2020 r. i wtedy produkty trafią na rynek. Wcześniej, bo już w sezonie zimowym 2019/2020, w ofercie Boryszew ERG znajdą się płyn odladzający i płyn zabezpieczający dla sektora kolejowego.

- Dynamika rynku wymaga od producentów chemii motoryzacyjnej ciągłego doskonalenia i dostosowywania oferty produktowej do zmieniających się potrzeb. W związku z tym projekty badawczo-rozwojowe będą miały coraz większe znaczenie szczególnie wśród twórców rozwiązań dla segmentu motoryzacyjnego, ale i szeroko rozumianego transportu. Płyny do odladzania i zabezpieczające przed ponownym oblodzeniem, przeznaczone dla sektora kolejowego będą stanowiły najnowszy produkt z portfela Boryszew ERG już w sezonie zimowym 2019/2020. Odladzanie elementów taboru szynowego jest jedną z podstawowych czynności w okresie zimowym. Opracowywane preparaty przeznaczone będą głównie do odladzania elementów jezdnych taboru. To właśnie one ulegają najczęściej oblodzeniu, prowadząc do unieruchomieniu składu – tłumaczą przedstawiciele spółki.

Prace prowadzone w Boryszew ERG dotyczą opracowania receptury płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. W skład opracowanego środka wchodzi wodny roztwór glikolu propylenowego, wzbogacony o innowacyjny pakiet inhibitorów korozji, dla metali i stopów występujących w konstrukcji statków powietrznych oraz dodatki zmieniające właściwości reologiczne, tj. zagęstniki i środki powierzchniowo czynne. Ostateczna receptura opracowanego preparatu zostanie poddana testom zgodnie z restrykcyjnymi normami lotniczymi w kilku niezależnych jednostkach certyfikacyjnych.

- Środki zabezpieczające samoloty przed oblodzeniem muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Samoloty muszą zostać odśnieżone, odlodzone i odszronione, aby nie zmniejszyła się siła nośna ich płatów oraz właściwości aerodynamiczne całego samolotu. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost liczby operacji lotniczych, w takich sytuacjach łatwiej o błędy pracowników, przygotowujących maszyny do lotu. W Boryszew ERG stawiamy na oferowanie najlepszych i najbezpieczniejszych technologii. Obecne na rynku Borygo Runway sprawdza się w odladzaniu i zapobieganiu oblodzeniu pasów startowych. Jakość tego produktu potwierdzają liczne certyfikaty. Kolejni klienci branżowi decydują się na jego stosowanie na lotniskach w Europie, m.in. w Polsce, we Włoszech i na Litwie. Wierzymy, że Boryszew ERG pozostanie w gronie liderów w tym segmencie działalności w Polsce. Rozszerzenie oferty o środki dedykowane zabezpieczaniu samolotów jest dla nas naturalne – tłumaczy – komentuje Marlena Krohn, dyrektor zarządzająca Boryszew ERG.

Kluczowy jest również projekt „Ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych o innowacyjnych parametrach użytkowych”. Polega on na opracowaniu receptury i technologii produkcji zupełnie nowego płynu i koncentratu płynu chłodniczego do silników spalinowych, aktualnie niewystępującego na rynku. Jego innowacyjność wynika z zastosowania nanododatków, zwiększających przewodniość i pojemność cieplną, co z kolei znacząco wpływa na zdolność płynu do odbierania ciepła z silnika, zwiększając wydajność i żywotność tej części samochodu.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Grupa zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na czterech kontynentach. W 2017 r. osiągnęła prawie 6,3 mld zł przychodów. Boryszew ERG to firma z ponad stuletnią tradycją. Zakład spółki, który jest zlokalizowany w Sochaczewie, gdzie produkuje szeroki asortyment wyrobów,  m.in. znane pod marką Borygo płyny do chłodnic samochodowych, płyny instalacyjne Ergolid, gamę materiałów budowlanych, opakowania z tworzyw sztucznych, środki chemiczne do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz produkty dla sektora lotniczego. 
 

Wyświetlono: 2073

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej