Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Boruta – Zachem zamyka kwartał stratą

17.05.2017

Boruta-Zachem podsumował pierwszy kwartał 2017 r. W tym okresie przychody ze sprzedaży wyniosły 4,65 mln zł i były wyższe o 7,1% względem analogicznego okresu minionego roku. Zysk netto znalazł się jednak na minusie. Deficyt wyniósł 154,55 tys. zł. Rok wcześniej było to 45,9 tys. zł zysku.

W ocenie władz spółki kluczowym wydarzeniem początku tego roku było jednak uruchomienie produkcji ekologicznych kosmetyków i środków czystości oraz ukończenie prac przygotowujących nowe produkty do wprowadzenia na rynek. W lutym br. rozpoczęła się produkcja wyrobów z nowo wdrożonych kategorii, takich jak płyny do kąpieli dla dorosłych i dla dzieci, żele pod prysznic z kategorii kosmetycznych oraz płyny do mycia naczyń i płyny do prania spośród środków czystości. Do końca pierwszego kwartału przygotowano ok. 70% oferty przewidzianej do wdrożenia we wstępnej fazie. Sprzedaż zaplanowana jest na najbliższe miesiące.

- Finalizujemy prace związane z uruchomieniem sprzedaży naszych nowych produktów. Aktualnie prowadzimy rozmowy z dystrybutorami na terenie kraju i koncentrujemy się na rozpoczęciu kampanii promocyjno-reklamowej – powiedział Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem.

Jednocześnie spółka ukończyła badania niezbędne do rejestracji kosmetyków oraz przygotowała dla nich raporty bezpieczeństwa. Wykonano również badania dermatologiczne pod kątem zastosowania kosmetyków przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Dla środków czystości przeprowadzono testy aplikacyjne potwierdzające skuteczność działania oraz opracowano karty charakterystyk. Firma jest również w trakcie procedury certyfikacji ISO 9000 oraz ISO 22 116:2009, której zakończenie przewidziane jest na drugi kwartał br.

Wypracowany w okresie styczeń – marzec br. wzrost sprzedaży to efekt dobrej koniunktury na rynku oraz skutecznej działalności nowego Wydziału Produkcji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków. Prace powadzone w ramach wydziału powodowały jednak również koszty operacyjne obciążające wyniki pierwszego kwartału. Na stratę w pierwszym kwartale 2017 r. miał też wpływ, jak w roku ubiegłym, znaczący poziom odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych lub wybudowanych w ramach projektu dotyczącego biosurfaktantów.

Boruta-Zachem jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie producentem biosurfaktantów pochodzących z biomasy rzepakowej. Stosowana przez spółkę technologia ich produkcji jest pionierska w skali światowej oraz stanowi kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju firmy.

Wyświetlono: 652

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej