Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Boruta - Zachem wchodzi na rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej

13.06.2017

Spółka Boruta – Zachem rozwija swoją działalność w obszarze chemii gospodarczej i kosmetyków, co jest następstwem uruchomienia przez nią w ubiegłym roku w Bydgoszczy produkcji biosurfaktantów.

Od początku bieżącego roku ukończono w Boruta - Zachem prace dotyczące wejścia na rynek produktów kosmetycznych i środków czystości. W tym celu sfinalizowano badania niezbędne do rejestracji kosmetyków w portalu CPNP oraz przygotowano dokumentację do stworzenia dossier kosmetyku, w szczególności raporty bezpieczeństwa. Wykonano ponadto badania dermatologiczne w akredytowanym laboratorium pod kątem zastosowania kosmetyków przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii. Dla środków czystości przeprowadzono testy aplikacyjne potwierdzające skuteczność działania oraz opracowano karty charakterystyk. Doposażono również w firmie zaplecze produkcyjne w urządzenia zwiększające bezpieczeństwo higieniczne oraz poprawiono identyfikowalność produktu, zapewniając realizację procesu traceability, czyli śledzenie pochodzenia produktu.

Równocześnie trwa już produkcja nowych wyrobów w postaci płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, jeśli chodzi o kategorię kosmetyczną oraz płynów do mycia naczyń i płynów do prania, jeśli chodzi o środki czystości.

Spółka złożyła ponadto ponownie wniosek o dofinansowanie projektu w organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursie w ramach wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach. Projekt dotyczy produkcji bioproduktów stworzonych na bazie nowoczesnych ekologicznych surowców wytwarzanych za pomocą zaawansowanych metod biotechnologicznych. Wartość netto projektu to 44,46 mln zł, zaś Boruta – Zachem stara się o wsparcie w kwocie 19,99 mln zł. Projekt jest rozwinięciem przedsięwzięcia pt. „Produkcja ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów”, które firma realizowała w latach 2014-2015. Zakłada wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych, a konkretnie wprowadzenie na rynek bioproduktów, które jeszcze w Polsce nie powstają. Receptury tych wyrobów powstawać mają na bazie surowców pochodzenia naturalnego, m.in. biosurfaktantów produkowanych i przetwarzanych z zastosowaniem nowoczesnych metod biotechnologicznych.

Produkcja biosurfaktantów odbywa się w Borucie – Zachem od kwietnia minionego roku. Spółka wytwarza biosurfaktant (surfaktynę) z biomasy powstającej z wytłaczania oleju z nasion rzepaku. Jest jedynym przedsiębiorcą mogącym wykorzystywać tę technologie do produkcji biosurfaktantów o wysokich właściwościach pianotwórczych oraz emulgujących na bazie odpadów z produkcji oleju rzepakowego. Jest też pierwszym w Polsce producentem środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów pochodzących z biomasy rzepakowej.

Boruta – Zachem wnioskuje również o dofinansowanie projektu pod nazwą „Budowanie wizerunku polskiej marki kosmetyków stworzonych na bazie nowoczesnych ekologicznych surowców i produkowanych za pomocą zaawansowanych metod biotechnologicznych”. Koszt projektu to  965,6 tys. zł, oczekiwane dofinansowanie to 579,36 tys. zł. W ocenie władz przedsiębiorstwa, projekt wpisuje się w program promocji polskiej branży kosmetycznej na rynkach zagranicznych.

Wyświetlono: 1853

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej