Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Boruta – Zachem korzysta z przejęcia Laboratorium Naturella

18.02.2019

W 2018 r. spółka Boruta Zachem zwiększyła przychody ze sprzedaży o 6%. W nowy rok weszła natomiast bogatsza o przejęcie Laboratorium Naturella.

Spółka Boruta-Zachem, działająca w branży chemicznej, osiągnęła w czwartym kwartale minionego roku 8,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o ponad 24% względem analogicznego okresu roku wcześniejszego. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2 mln zł, rok wcześniej było to 2,1 mln zł. Dynamiczny wzrost przychodów to efekt rosnącej skali działalności segmentu chemii gospodarczej i kosmetyków, których produkcja oparta jest na bazie ekologicznej biosurfaktyny.   

Cały 2018 r. spółka zamknęła wzrostem przychodów na poziomie 6% - wyniosły one 24,2 mln zł wobec 22,8 mln zł w 2017 r. Wynik EBIT w 2018 r. sięgnął 0,8 mln zł, a zysk netto 0,7 mln zł. 

- Najważniejszy wpływ na znaczącą poprawę przychodów miała koncentracja działalności w obszarze produkcji i dystrybucji ekologicznych produktów OnlyBio i OnlyEco. Wyższe przychody zostały osiągnięte dzięki wzmocnieniu marki i podpisaniu wielu nowych kontraktów, w tym zagranicznych. Trend ten planujemy utrzymać również w kolejnych okresach . Koncentracja na rozwijanej gałęzi biznesu oraz zaangażowanie w nowe, nadchodzące projekty to czynniki, które w przyszłości powinny przynieść jeszcze lepszą rentowność Grupy – powiedział Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem.

W końcówce minionego roku spółka Boruta Zachem przeprowadziła skuteczne działania w zakresie zwiększenia produkcji oraz dostępności ekologicznych wyrobów w Polsce i zagranicą. Sieć sprzedaży spółki dystrybucyjnej Laboratorium Naturella przyrasta w dynamicznym tempie i składa się już z wielu sieci handlowych, delikatesów ekologicznych, aptek oraz drogerii. W czwartym kwartale 2018 r. firma przeprowadziła duże akcje sprzedażowe typu in-out w sieciach Lidl oraz nawiązała współpracę z największym dystrybutorem na rynku tradycyjnym, grupą Delko. Aktualnie trwają negocjacje umów z czołowymi sieciami drogeryjnymi w Polsce, takimi jak Rossmann, Douglas czy Super-pharm. 

Jednocześnie nowa marka rozwija się na rynkach zagranicznych. Sprzedaż ekologicznych produktów ruszyła w Czechach, Słowenii, Finlandii, Szwajcarii i Hiszpanii. W czwartym kwartale firma Laboratorium Naturella uczestniczyła w targach Natural Product Scandinavia w Szwecji oraz Cosmoproof w Hongkongu. W ich wyniku obecnie negocjuje nowe kontrakty z partnerami, którzy mieliby rozpocząć sprzedaż wyrobów w krajach skandynawskich oraz nawiązać relacje z jedną z większych sieci ekomarketów z Niemiec. 

W październiku 2018 r. Boruta Zachem ogłosiła chęć przejęcia firmy Laboratorium Naturella. W styczniu 2019 r. producent podpisał umowę zobowiązującą do nabycia 100% udziałów w polskiej spółce biotechnologicznej. Cena sprzedaży wyniosła 110 tys. zł, a przeniesienie własności udziałów nastąpiło z chwilą zawarcia umowy.  Od pierwszego kwartału 2019 r. Laboratorium Naturella wchodzi w skład grupy kapitałowej Boruta Zachem.

Boruta-Zachem jest firmą produkcyjną, działającą w branży chemicznej, która dostarcza rozwiązania dla wielu gałęzi gospodarki. Działalność firmy skupiona jest w trzech głównych obszarach: produkcji barwników i pigmentów, produkcji biosurfaktantów wykorzystywanych w branży chemicznej i kosmetycznej oraz badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań chemicznych. Przedsiębiorstwo jest uznanym producentem barwników, pigmentów, rozjaśniaczy optycznych oraz innych środków chemicznych. Boruta Zachem jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie producentem biosurfaktantów. Stosowana przez Borutę-Zachem technologia ich produkcji jest pionierska w skali światowej oraz stanowi kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju spółki. 

Laboratorium Naturella jest z kolei właścicielem dwóch specjalistycznych marek przeznaczonych dla produktów zapewniających kompleksową higienę i pielęgnację ciała oraz czystość domu: OnlyBio, obejmującej produkty przeznaczone do higieny i pielęgnacji ciała dorosłych oraz dzieci od pierwszego dnia życia, a także OnlyEco, oferującej ekologiczne środki czystości. Laboratorium Naturella jako jedyne w Polsce, a także na świecie wykorzystuje w swoich recepturach biosurfaktynę z rzepaku. Twórcą i właścicielem innowacyjnej technologii wytwarzania biosurfaktyny jest Boruta-Zachem.

Wyświetlono: 3097

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej