Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borouge 3 to największy na świecie zintegrowany kompleks produkcyjny dla poliolefin

09.03.2016
Borouge 3 to największy na świecie zintegrowany kompleks produkcyjny dla poliolefin

Zakończenie megainwestycji, jaką było oddanie do użytku kompleksu o nazwie Borouge 3 (dwie jednostki polietylenu, dwie polipropylenu i jeden kraker do produkcji etylenu), uznane zostało przez władze koncernu Borealis za najważniejsze wydarzenie w działalności firmy w minionym roku.

Borouge to bliskowschodnie joint venture utworzone w 1998 r. przez austriacką spółkę Borealis oraz  Abu Dhabi National Oil Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pracujące w Abu Zabi, stolicy ZEA, instalacje składają się na największy na świecie zintegrowany kompleks do produkcji poliolefin. W kwietniu minionego roku, wraz z uruchomieniem kolejnych instalacji wytwórczych dla polietylenu niskiej gęstości, firma ukończyła faktycznie ostatnią już fazę budowy jednostek wytwórczych o wspólnej nazwie Borouge 3, choć do sfinalizowania został  jeszcze jeden niewielki ciąg produkcyjny dla usieciowanego polietylenu o pojemności 80 tys. ton rocznie. Przy skali całego przedsięwzięcia jest to jednak wielkość minimalna.

Kompleks Borouge 3 to zdolności produkcyjne polietylenu rzędu 1,08 mln ton rocznie, polipropylenu - 960 tys. ton rocznie oraz polietylenu niskiej gęstości – 350 tys. ton rocznie. Oprócz tego w skład Borouge 3 wchodzi kraker do produkcji etylenu o mocach 1,5 mln ton. Łącznie zatem, posiadając kompleksy Borouge 1, Borouge 2 i Borouge 3, koncern Borouge może pochwalić produkcją poliolefin na poziomie 4,5 mln ton rocznie. Z kolei połączone siły Borouge i Borealis są w stanie dostarczyć w ciągu roku na globalny rynek tworzyw sztucznych 8 mln ton poliolefin.

Pierwsze partie tworzyw poliolefinowych opuściły instalacje Borouge w 2002 r. i trafiły do odbiorców na Bliskim Wschodzie, regionu Azji i Pacyfiku, do Indii oraz do Afryki. W Europie pierwsze dostawy tworzyw sztucznych z fabryk w Abu Zabi pojawiły się dopiero w 2011 r. Oprócz Bliskiego Wschodu Borouge od 2014 r. prowadzi produkcję również w Chinach, gdzie wytwarza kompaundy polipropylenu.

W 2015 r. koncern Borealis osiągnął przychody ze sprzedaży tworzyw sztucznych, nawozów i chemikaliów w wysokości 7,7 mld euro, wobec 8,33 mld euro w 2014 r. Jednocześnie zysk firmy wyniósł 988 mln euro, podczas gdy w 2014 r. było to 571 mln euro.

Wyświetlono: 1174

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej