Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis zaangażowany w rozwój koncepcji circular economy

18.07.2018
Borealis zaangażowany w rozwój koncepcji circular economy

Austriacki koncern Borealis, będący jednym z największych światowych producentów poliolefin, intensyfikuje swoje działania w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym. Firma coraz większą wagę przykłada do rozwiązań odnoszących się do recyklingu tworzyw sztucznych.

Pierwszy krok na tej drodze Borealis postawił już w 2016 r., kiedy to przejął niemieckie przedsiębiorstwa mtm plastics oraz mtm compact. Akwizycja została dokonana po to, aby w ofercie Borealisa znalazły się – oprócz dziewiczych tworzyw sztucznych – także tworzywa z odpadów pokonsumenckich. W ten sposób Borealis może zaoferować recyklowane tworzywa z serii Dipolen i Purpolen (PP i HDPE do wytłaczania i wtrysku)

– Ta akwizycja była przykładem, w jaki sposób producent oryginalnych surowców oraz firma specjalizująca się w recyklingu połączyli swe siły na rzecz wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to dla nas długoterminowy projekt, ponieważ jesteśmy pewni, że gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój będą zyskiwać na znaczeniu w ciągu następnych 20-30 lat- powiedział Mark Garrett, prezes Borealisa.

Teraz, w konsekwencji przejęcia mtm plastics, Borealis zainicjował wartą 15 mln euro inwestycję w Niemczech, która polega na zwiększeniu mocy produkcyjnych w zakresie produkcją regranulatu w mtm plastics, z poziomu 60 tys. ton rocznie do 80 tys. ton rocznie.

- Ta inwestycja w nasze mechaniczne możliwości recyklingu jest kluczem do realizacji ambicji związanych z rozwojem gospodarki o obiegu zamkniętym i podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa mtm - ocenia Alfred Stern, dyrektor generalny firmy Borealis.

Na tym jednak spółka z Austrii nie poprzestaje. Dokonała ona kolejnej akwizycji przedsiębiorstwa specjalizującego się w recyklingu tworzyw sztucznych. Nabyła firmę Ecoplast Kunststoffrecycling, która jest w stanie przetworzyć 35 tys. ton pokonsumpcyjnych odpadów tworzyw sztucznych z gospodarstw domowych oraz przemysłu i przekształcić je w poodpadowy polietylen niskiej i wysokiej gęstości, przeznaczony głównie dla aplikacji opakowaniowych.

Dopełnieniem tych wszystkich działań Borealisa było nawiązanie współpracy z niemieckim koncernem Henkel, której efektem stało się przygotowanie opakowania z pokonsumenckich tworzyw sztucznych do klejów produkowanych przez Henkla. Opakowanie już pojawiło się na rynku europejskim, powstało z polietylenu na bazie recyklatu (wykorzystano tworzywo z serii Purpolen).

Wyświetlono: 706

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej