Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis wyprodukuje więcej sieciowanego PE

16.04.2014

Koncerny Borealis i Borouge wzmacniają swój potencjał produkcyjny w zakresie sieciowanego polietylenu (XLPE), który znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu kabli i drutów.

W trakcie odbywających się w ubiegłym tygodniu w Niemczech targów Wire & Tube, największej imprezy wystawienniczej dla przemysłu kabli i drutów, austriacki Borealis poinformował o rozszerzeniu o 20 tys. ton rocznie produkcji realizowanej w fabryce zlokalizowanej w szwedzkim Stenungsund. Jednocześnie za sprawą podmiotu o nazwie Borouge (joint venture Borealis oraz Abu Dhabi National Oil Company) kontynuuje prace nad rozbudową instalacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Obydwa projekty mają być w opinii przedstawicieli koncernu potwierdzeniem ich wiodącej pozycji w międzynarodowej branży oferentów XLPE stosowanego głównie przy produkcji kabli zasilających. Dodają przy tym, że skoro w celu zaspokojenia stale rosnącego globalnego popytu na energię, istniejące linie przesyłowe będą sukcesywnie odnawiane oraz instalowane nowe, a wytwarzanie energii przesuwa się w kierunku jej odnawialnych źródeł (wiatr i energia słoneczna), to źródła te muszą być podłączane do istniejących sieci, więc w konsekwencji obszar zbytu dla usieciowanego polietylenu nieprzerwanie wzrasta.

Początek pracy szwedzkiej fabryki sieciowanego polietylenu na zwiększonych obrotach zaplanowano na przyszły rok. Realizowana tam produkcja odnosi się do tworzywa z rodziny Borlink przeznaczonego do aplikacji związanych z kablami bardzo wysokiego napięcia, kablami wysokiego napięciem oraz liniami wysokiego napięcia prądu stałego.

Na Bliskim Wschodzie natomiast Borouge jest natomiast w trakcie rozwijania mocy produkcyjnych dla polietylenu i polipropylenu z poziomu 2 mln ton rocznie do 4,5 mln ton rocznie. W efekcie powstanie jeden z najbardziej imponujących na świecie kompleksów wytwórczych dla poliolefin. Sektor kabli i drutów będzie jednym z beneficjentów tego projektu, bo 350 tys. ton produkcji dotyczyć ma właśnie wysokociśnieniowego polietylenu niskiej gęstości.

Wyświetlono: 1104

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej