Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis wprowadza polipropylen wzmocniony włóknem węglowym

02.02.2016
Borealis wprowadza polipropylen wzmocniony włóknem węglowym

Austriacki Borealis, będący czołowym europejskim producentem poliolefin, opracował nowe typy polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym.

Przygotowane przez Borealis rozwiązanie produktowe o nazwie handlowej Fibremod spełnia wymogi przemysłu motoryzacyjnego w zakresie materiałów umożliwiających produkcję elementów o lekkiej konstrukcji. Chodzi o nowoczesne gatunki polipropylenu wzmocnione włóknem szklanym, które umożliwiają znaczącą obniżkę wagi wielu detali samochodowych. Cechują się takimi właściwościami, jak np. wysoki poziom gęstości w stosunku do wagi, zwiększona funkcyjność i możliwość tworzenia bardziej modułowych komponentów. Branża samochodowa, głównie zaś ten jej obszar odpowiedzialny za produkcję aut sportowych, jest kolejnym sektorem, który coraz chętniej korzysta z zalet tworzyw wzmocnionych włóknem węglowym. Pionierem w zastosowaniu takich materiałów jest przemysł lotniczy, który od dawna stosuje je w celu zmniejszenia zużycia paliwa i ogólnych kosztów pracy. Rola materiałów o lekkiej konstrukcji tym mocniej ma wzrastać w branży samochodowej, im bardziej wypełniać ona będzie regulacje w zakresie redukcji dwutlenku węgla. Ustanowione w 2014 r. przepisy pozwalają ustanawiać limity emisji na poziomie 95 g/km dla nowych samochodów do 2020 r. Osiągnięcie takich wskaźników będzie zatem wymagało odpowiednich zmian w konstrukcji pojazdów.

Jak tłumaczą przedstawiciele austriackiego producenta, kompaundy Fibremod gwarantują sztywność nie widzianą wcześniej w rozwiązaniach powstających przy użyciu zwykłego polipropylenu. Sięga ona do 20 tys. MPa, w połączeniu z wyjątkowo niską gęstością. W tym porównaniu Fibremod przewyższać ma nawet metale lekkie, jak aluminium lub magnez i umożliwiać produkcję o 60% lżejszych komponentów w porównaniu z odpowiednikami ze stali. Oznacza to zachowanie tej samej sztywności przy znacznie niższej wadze detalu.

W ocenie przedstawicieli Borealisa, Fibremod jest bardzo opłacalną alternatywą dla polimerów inżynieryjnych, wszelkich polimerów o wysokiej wydajności, a nawet metali lekkich. Za sprawą wykorzystania Fibremod może być osiągnięte takie samo zmniejszenie masy detalu, jak przy użyciu poliamidów wzmocnionych włóknem węglowym, przy czym osiągane są dodatkowe korzyści: brak korozji, możliwość wchłaniania wilgoci i zdolność do ekonomicznego prowadzenia procesów formowania wtryskowego. W porównaniu ze zwykłym poliamidem 6 potencjał redukcji masy detalu przekracza 30%.

Borealis wprowadził trzy typy polipropylenów Fibremod wzmocnionych włóknem węglowym w ilości 20%, 30% i 40%.

Wyświetlono: 2014

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej