Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Borealis utrzymuje pozycję na rynku tworzyw sztucznych

10.08.2016
Borealis utrzymuje pozycję na rynku tworzyw sztucznych

Produkcja poliolefin wciąż jest najważniejszym obszarem działalności austriackiego koncernu Borealis.

W 2015 r. firma z siedzibą w Wiedniu zanotowała rekordowy w swej historii zysk wynoszący 988 mln euro, co oznaczało wzrost aż o 417 mln euro względem również rekordowego 2014 r. Najważniejszym wydarzeniem było jednak oddanie do użytku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich największego na świecie, w pełni zintegrowanego kompleksu do produkcji polieolefin o nazwie Borouge 3 (dwie jednostki polietylenu, dwie polipropylenu i jeden kraker do produkcji etylenu). Łącznie Borouge, jako joint venture między Borealis i Abu Dhabi National Oil Company, dysponuje zdolnością produkcyjną dla poliolefin na poziomie 4,5 mln ton rocznie, podczas gdy wcześniej były to 2 mln ton. Dodatkowo Borealis samodzielnie jest w stanie wytworzyć kolejne 3,5 mln ton.

W segmencie poliolefin zanotował on w minionym roku nie tylko najwyższe w swojej historii marże, ale też sprzedaż wolumenową o 6% wyższą w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Łącznie sprzedał 3,6 mln ton polietylenu i polipropylenu, co dało mu drugie miejsce wśród producentów europejskich, za LBI.

Z kolei sprzedaż nawozów w ciągu roku nie zmieniła się i wyniosła 4,6 mln ton, co uczyniło z Borealisa trzeciego największego ich wytwórcę na kontynencie.

Przychody Borealisa w 2015 r. wyniosły 7,7 mld euro (-7,6% w porównaniu do 2014 r.).

Wyświetlono: 735

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej