Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Borealis sprowadzi do Europy etan z USA

07.08.2014

Koncern Borealis, czyli austriacki producent tworzyw sztucznych i nawozów, zawarł 10-letni kontrakt na dostawę etanu ze Stanów Zjednoczonych do swojego szwedzkiego krakera parowego w Stenungsund.

Borealis poszedł w ślady koncernu INEOS, który kilka miesięcy temu, jako pierwsza firma chemiczna na naszym kontynencie, zdecydował się na sprowadzanie do europejskich instalacji tańszego etanu ze Stanów Zjednoczonych. Partnerem obsługującym Borealis będzie firma Antero Resources z siedzibą w stanie Colorado.

Austriacki koncern poinformował także o umowie z Navigator Holdings, które zadba o transkontynentalny transport surowca (w tym celu wybuduje specjalnie przeznaczony dla obsługi tego zadania statek), a także o planach wielomilionowej inwestycji związanej z unowocześnieniem krakera parowego w Stenungsund i zbudowania przy nim zbiornika do magazynowania etanu.

Umowa na dostawę etanu ze Stanów Zjednoczonych stanowi uzupełnienie niedawnej umowy, jaką Borealis zawarł ze Statoil. W ten sposób uzyskał alternatywne źródło zaopatrzenia w surowiec służący do produkcji petrochemicznej. Etan wykorzystywany będzie do produkcji etylenu. W swoim szwedzkim kompleksie Borealis ma możliwość wytworzenia 620 tys. ton etylenu rocznie.

Transportowany do Europy etan stanowić będzie składnik gazu łupkowego wydobywanego z dwóch amerykańskich złóż: Marcellus i Utica położonych w stanach Pensylwania i Ohio. Pierwsze dostawy planowane są na 2016 r.

- Musimy wykorzystać znaczące zmiany w dostępności etanu, będące skutkiem boomu związanego z wydobyciem gazu łupkowego w USA. Na coraz bardziej wymagającym rynku w Europie zyskujemy wspaniałą okazję do zwiększenia swojej konkurencyjność w obszarze produkcji poliolefin – stwierdził Mark Garrett, prezes Borealis.

Wyświetlono: 1167

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej