Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis produkuje odnawialny polipropylen już na skalę komercyjną

11.05.2020

Austriacki koncern Borealis rozpoczął produkcję polipropylenu na bazie odnawialnego surowca dostarczanego przez firmę Neste. Produkcja PP odbywa się w zakładach w Kallo i Beringen w Belgii. Jest to pierwszy przypadek zastąpienia przez Borealis materiału powstającego na bazie paliw kopalnych w komercyjnej produkcji na dużą skalę.

Belgijskie zakłady Borealisa zostały niedawno nagrodzone przez organizację International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) certyfikatem ISCC Plus za odnawialny polipropylen. To potwierdzenie zaangażowania firmy w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Wypełnia ona w ten sposób cele swojej strategii, która zakłada, iż do 2025 r. 100% wyrobów konsumenckich powstałych przy użyciu tworzyw Borealisa można będzie poddać recyklingowi lub też wyprodukować te wyroby wyłącznie z tworzyw ze źródeł odnawialnych.

Łańcuch produktowy wygląda w ten sposób, iż po opracowaniu odnawialnego propanu przy użyciu zastrzeżonej technologii NEXBTL, koncern Neste sprzedaje taki propan do zakładu jego odwodornienia w Kallo. Tutaj Borealis przetwarza go na odnawialny propylen, a następnie na odnawialny polipropylen. Następnie tworzywo sprzedawane jest do przetwórców z branży opakowań konsumenckich, motoryzacji, opieki zdrowotnej i sprzętu AGD. Jednym z największych odbiorców jest koncern Henkel.

Wyświetlono: 538

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej