Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis: nie ma odwrotu od gospodarki obiegu zamkniętego

18.05.2020

Zarządzający koncernem Borealis przyznają, że w branży poliolefinowej znacząco przyspiesza postęp prowadzony w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Sama firma podejmuje wiele działań, by na ten trend odpowiedzieć.

- W Borealis na nowo odkrywamy możliwości, aby zapewnić tworzywom bardziej zrównoważone życie. Jest to materiał absolutnie fantastyczny i wszechstronny i dla wielu zastosowań zdecydowanie najlepszy. Jednak wyzwaniem jest uczynienie go jeszcze lepszym, poprzez uczynienie dopasowanie go do wymogów tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Zasady tego modelu są obecne implementowane na wszystkich poziomach naszej organizacji. W październiku ubiegłego roku ogłosiliśmy strategiczną współpracę z Neste w zakresie produkcji odnawialnego polipropylenu. Po raz pierwszy zastosowaliśmy surowce pochodzenia biologicznego, jako częściowy zamiennik surowców kopalnych w komercyjnej produkcji polipropylenu, a także po raz pierwszy doprowadziliśmy do powstania na skalę przemysłową odnawialnego propanu poprzez jego odwodornienie. Od 2016 roku podwoiliśmy naszą całkowitą zdolność przerobową w zakresie mechanicznego recyklingu. Jest to częściowo spowodowane niedawnymi inwestycjami w naszą fabrykę Ecoplast w Wildon w Austrii, gdzie zwiększyliśmy wydajność o 60% dzięki nowej linii produkcyjnej. W 2019 r. zintensyfikowaliśmy także współpracę z przedsiębiorstwem EREMA. Ponadto połączyliśmy siły z koncernem OMV, aby przyspieszyć rozwój technologii chemicznego recyklingu pokonsumenckich tworzyw sztucznych w ramach projektu ReOil. Opracowanie tych trzech obszarów: surowców odnawialnych, recyklingu mechanicznego i recyklingu chemicznego całkowicie zamknie pętlę materiałową i sprawi, że tworzywa sztuczne będą się nadawać do gospodarki obiegu zamkniętego o wiele bardziej niż jakikolwiek inny materiał – stwierdził Alfred Stern, dyrektor zarządzający koncernu Borealis.

- Dążenie do obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju jest koniecznością biznesową. Gospodarka o obiegu zamkniętym pozostaje bardzo wysoko na liście naszych priorytetów, ponieważ jest to prawdziwa okazja biznesowa, która przyniesie owoce w dłuższej perspektywie. Chociaż nadal generujemy największą wartość z pierwotnych produktów polimerowych, to jednak wciąż będziemy napędzać własną transformację, wykorzystując zyski i przepływy pieniężne, które generujemy z naszej podstawowej działalności do inwestowania w wysiłki podejmowane na rzecz przejścia w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Proces transformacji prawdopodobnie potrwa wiele lat i musi być zarządzany w sposób zrównoważony – dodaje Mark Tonkens, dyrektor finansowy Borealisa.

Wyświetlono: 1038

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej