Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis kompletuje urządzenia do budowy kompleksu PDH

12.06.2020

Jedno z największych urządzeń, jakie kiedykolwiek dostarczono do portu w Antwerpii, dotarło już na plac budowy zakładów koncernu Borealis w miejscowości Kallo w Belgii.

Borealis buduje kompleks do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH). Odebrał właśnie potężne urządzenie o nazwie rozdzielacz propylenu. Do portu przybyło ono statkiem. Rozdzielacz propylenu jest kolumną destylacyjną potrzebną do rozdzielenia propanu z propylenu wytwarzanego przez nową instalację PDH. O długości 105 metrów, szerokości 10 metrów i masie 1,6 tys. ton jest jednym z największych pojedynczych elementów transportowanych do portu w Antwerpii. Stanowi jeden z kluczowych elementów powstającej instalacji PDH.

Obiekt to najważniejsza inwestycja austriackiej firmy w Europie. Zakład propylenu będzie miał docelową roczną zdolność produkcyjną rzędu 750 tys. ton, co uczyni go jednym z największych i najbardziej wydajnych obiektów tego typu na świecie. Produkcja ma rozpocząć się przed końcem 2022 r.

- Elastyczne, zintegrowane krakery parowe, a także instalacja PDH i powiązane z nimi jednostki produkcyjne stanowią trzon portfolio olefin i poliolefin Borealis w Europie. Jako Borealis pozyskujemy podstawowe surowce, takie jak propan, benzyna ciężka, butan i etan z przemysłu naftowego i gazowego i przekształcamy je w etylen, propylen i inne węglowodory o wysokiej wartości. Ostatnio Borealis zaczął również pozyskiwać odnawialny propan, jako surowiec do opracowywania i produkcji odnawialnego propylenu i polipropylenu – tłumaczą władze koncernu, będącego jednym z najwięszych światowych producentów poliolefin.

Wyświetlono: 890

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej