Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis: inwestycja petrochemiczna w Finlandii

07.06.2016

Od kilkunastu lat duże inwestycje petrochemiczne są w Europie rzadkością. Tym bardziej zatem na uwagę zasługuje ogłoszenie przez austriacki koncern Borealis projektu rozbudowy krakera parowego w Finlandii.

Borealis zamierza zainwestować 40 mln euro w unowocześnienie i zwiększenie mocy produkcyjnych własnego krakera w fińskim mieście Porvoo. To jeden z najbardziej zintegrowanych kompleksów produkcyjnych w strukturach firmy. Celem zainicjowanej operacji jest uzyskanie większej produkcji propylenu, frakcji C4, a także podniesienie wydajności energetycznej instalacji. Prace mają być ukończone do końca trzeciego kwartału przyszłego roku. W konsekwencji produkcja propylenu wzrośnie o 30 tys. ton rocznie, a frakcji C4 o 10 tys. ton rocznie. Przełoży się to na podniesienie jakości i zmniejszenie kosztów produkcji wytwarzanego w tej samej lokalizacji polipropylenu.

Borealis jest drugim największym w Europie producentem poliolefin (przegrywając na tym polu tylko z LyondellBasell Industries) i trzecim producentem nawozów (za Yarą i Grupą Azoty). Na naszym kontynencie, oprócz Finlandii, prowadzi produkcję w Austrii, Francji, Belgii, Niemczech, Włoszech, Szwecji i Holandii. W dziedzinie poliolefin jest w stanie wyprodukować w instalacjach europejskich 3,7 mln ton produktu rocznie, zaś w przypadku nawozów 4,5 mln ton w ciągu roku. W ostatnich latach w Porvoo przeprowadzona została już duża inwestycja polegająca na budowie nowego reaktora oraz podniesieniu wolumenu produkowanego polipropylenu.

 

Wyświetlono: 802

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej