Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis będzie miał nowy kompleks do produkcji propylenu

23.10.2018
Borealis będzie miał nowy kompleks do produkcji propylenu

Austriacki koncern Boreealis podjął ostateczną decyzje w sprawie budowy instalacji produkcyjnej dla propylenu wytwarzanego w technologii PDH. Kompleks o pojemności 750 tys. ton powstanie w belgijskiej Antwerpii, na obszarze tamtejszego klastra chemicznego i portu.

Nowy obiekt wytwórczy, który znacząco wzmocni pozycję Borealisa na europejskim rynku petrochemicznym rozpocznie swoje działanie w pierwszej połowie 2022 r. Z planowaną wydajnością na poziomie 750 tys. ton natychmiast stanie się jedną z największych tego typu jednostek na świecie. Spółka posiada już kluczową dla procesu technologicznego licencję, mianowicie na technologię Oleflex – UOP, służącą do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu.

Ponadto Borealis poinformował, że przedsiębiorstwo Oiltanking Antwerp Gas Terminal będzie długoterminowym partnerem logistycznym, zajmującym się logistyką propylenu i propanu służącego jako surowiec, a także wybuduje nowy zbiornik magazynowy o pojemności 135 tys. m3 dla propanu. Wodór, będący z kolei produktem ubocznym procesu odwodornienia propanu, będzie sprzedawany koncernowi Air Liquide na podstawie długoterminowej umowy. Zatwierdzona inwestycja przewiduje również możliwość włączenia wydajnej kogeneracji w ramach projektu. Taka technologia efektywności energetycznej mogłaby w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji flamandzkich celów klimatycznych i energetycznych, a także do poprawy efektywności energetycznej w regionie flamandzkim. Wsparcie dla skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej będzie również decydujące dla przyjęcia ostatecznej koncepcji technicznej kompleksu petrochemicznego.

- Ta ważna inwestycja w nasze europejskie aktywa w pełni wspiera posiadaną przez nas strategię, aby stać się wiodącym dostawcą propylenu dla naszych klientów w Europie. Pokazujemy nasze zobowiązanie do wspierania wzrostu naszych partnerów na kontynencie przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu wewnętrznej integracji i niezawodności dostaw. Ponadto, obecnie badamy możliwości podniesienia mocy produkcyjnych dla polipropylenu w oparciu o tę belgijską inwestycję – powiedział Alfred Stern, dyrektor koncernu Borealis.

Przypomnijmy, że podobną instalację, w oparciu o tę samą technologię buduje także Grupa Azoty. Polska firma wytwarzać będzie ponad 400 tys. ton propylenu i jednocześnie produkować polipropylen.

Wyświetlono: 1083

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej