Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Borealis będzie miał nową fabrykę amoniaku w USA

21.05.2015

Austriacki koncern Borealis poinformował o rozpoczęciu w Stanach Zjednoczonych inwestycji polegającej na budowie fabryki amoniaku.

Nowy obiekt Borealisa ulokowany zostanie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w stanie Teksas. Będzie to inwestycja typu brownfield, która odbywa się poprzez dzierżawę, bądź kupno obiektów infrastruktury przemysłowej, nadając im nowe funkcje. Zakład funkcjonujący w oparciu o wodór znaleźć ma się na terenie, który już teraz jest miejscem działania wielu kompleksów chemicznych rozciągających się wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Pozwoli to Borealisowi wykorzystać istniejącą infrastrukturę i bogate możliwości logistyczne. Początek funkcjonowania kompleksu przewidziany jest na 2019 r. Na własne potrzeby austriacki koncern zużywał będzie ok. 40% produkcji odbywającej się w nowej fabryce.

- Posiadamy w jasny sposób wytyczoną strategię w zakresie rozwoju naszej działalności związanej z produkcją azotową. Będziemy w stanie zapewnić długoterminowe dostawy amoniaku w oparciu o atrakcyjne warunki ekonomiczne panujące w Stanach Zjednoczonych i związane z wydobyciem w tym kraju gazu ziemnego. Inwestycja jest kluczowym dla nas krokiem, który pozwoli nam sprzedawać ponad 10 mln ton nawozów azotowych rocznie do 2020 r. – powiedział Markku Korvenranta, wiceprezes koncernu Borealis.

Wyświetlono: 1135

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej