Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Borealis: będą nowe instalacje do produkcji polipropylenu

14.01.2019

Austriacki koncern Borealis podjął decyzję o zwiększeniu swoich mocy produkcyjnych dla polipropylenu w Europie. Duży plan inwestycyjny realizowany będzie w Belgii.

Tłumacząc swoją decyzję o inwestycji w Europie, władze Borealisa podkreśliły, że chodzi o podkreślenie zaangażowania firmy w rozwój branży tworzyw sztucznych na naszym kontynencie i chęć dostarczania bardziej innowacyjnych gatunków polipropylenu niż obecnie. Projekt podniesienia mocy wytwórczych obejmuje dwa zadania. Pierwszym z nich będzie rozbudowa istniejącego już kompleksu produkcyjnego w Kallo o 80 tys. ton. To działanie zostanie ukończone w połowie przyszłego roku.

Bardziej zaawansowany jest drugi cel, którym jest budowa instalacji w Beringen o mocach 250 – 300 tys. ton. W tym przypadku rozpoczęcie funkcjonowania obiektu spodziewane jest w 2022 r.

Wzrost wydajności w zakresie produkcji polipropylenu jest pochodną decyzji Borealisa o budowie nowego kompleksu do produkcji propylenu metodą PDH, który ma powstać w Belgii. Surowiec z Kallo będzie płynął do Beringen za pośrednictwem podziemnej sieci rurociągów, która jest najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska trybem transportu.

- Wzrost mocy wytwórczych dla polipropylenu będzie naszą kolejną znaczącą inwestycją europejską, mającą na celu obsługę tutejszej bazy klientów. W Europie podaż polipropylenu nie nadąża za rosnącym popytem. Wraz z zacieśnieniem się rynku i ciągłym rozszerzaniem aplikacji dla materiałów polipropylenowych potrzebne są dodatkowe inwestycje, aby wesprzeć wzrost klientów. Synergie z trwającym projektem propylenowym realizowanym w Kallo zapewnią wiarygodny i zintegrowany łańcuch wartości od surowców do klientów – stwierdził Alfred Stern, dyrektor generalny koncernu Borealis.

- Dodatkowe ilości polipropylenu będą wspierać wzrastające zapotrzebowanie na elastyczne i sztywne aplikacje do pakowania, w których technologia Borealis jest w stanie dostarczyć ulepszone właściwości dla klientów. Dodatkowa podaż tworzywa jest również potrzebna do wspierania przemysłu motoryzacyjnego, dla którego polipropylen jest najszybciej rosnącym materiałem polimerowym – ocenia Maria Ciliberti z koncernu Borealis.

Wyświetlono: 654

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej