Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

BOPS wzbogaca rodzinę polipropylenów Clyrell

09.10.2014

Firma Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadziła na rynek innowacyjny polipropylen Clyrell EC2340 przeznaczony do produkcji folii wylewanej typu cast. Gatunek powstaje w fabrykach Grupy LyondellBasell ulokowanych poza Polską.

Jak tłumaczą przedstawiciele BOPS, wytwarzane obecnie folie wylewane typu cast wymagają stosowania materiałów polimerowych oferujących coraz lepsze właściwości użytkowe. Tworzywa muszą wytrzymywać działanie ekstremalnie zmieniającej się temperatury, zachowując przy tym odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, dobrą zgrzewalność oraz doskonałe właściwości optyczne.

„Clyrell EC2340 stosowany do produkcji folii wylewanej, charakteryzuje się bardzo dobrą udarnością w niskiej temperaturze i wyjątkową odpornością na podwyższoną temperaturę. Folia taka może być używana w zamrażarce, jak również w kuchence mikrofalowej. Wyższy wskaźnik szybkości płynięcia Clyrell EC2340 umożliwia efektywne mieszanie z gatunkami kopolimerów randomicznych i homopolimerów. Pozwala to na zmniejszenie grubości folii, a w konsekwencji może poprawić zgrzewalność i jej właściwości optyczne. Folie typu cast wytwarzane z wykorzystaniem gatunku Clyrell EC2340 charakteryzują się bardzo niską zawartością żeli, dzięki czemu gatunek ten może być również stosowany do laminacji i na folie ochronne” - czytamy w komunikacie firmy.

Rodzina produktów Clyrell charakteryzuje się wytrzymałością mechaniczną, udarnością, płynnością i właściwościami optycznymi, które są wymagane przez przetwórców w zastosowaniach foliowych typu cast. Gatunki Clyrell, w porównaniu z typowymi kopolimerami heterofazowymi, mają posiadać szerszy zakres właściwości, co pozwala na uzyskanie efektu synergistycznego pomiędzy fazą kauczuku a matrycą polimerową.

Dzięki unikalnej modyfikacji bipolimeru poprawiona została dyspersja kauczuku w polimerowej matrycy, co skutkuje niższą zawartością żeli. Ponadto odpowiednio dobrany skład fazy kauczuku wpływa korzystnie na właściwości optyczne.

Clyrell EC2340 spełnia wymagania Dyrektyw Unii Europejskiej dla tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Spełnia również wymagania Amerykańskiego Urzędu ds. Żywności (FDA), z wyjątkiem zastrzeżeń dla materiałów przeznaczonych do zastosowań do gotowania.

Typowe zastosowania konsumenckie polipropylenu Clyrell EC2340 to opakowania przeznaczone do przechowywania świeżej żywności, mrożonej żywności, schłodzonej żywności, dań gotowych, produktów mleczarskich, wypieków. Gatunek ten jest również odpowiedni do wytwarzania folii do laminacji.

Wyświetlono: 2078

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej