Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

BOPS oferuje nowy gatunek polipropylenu

03.09.2014

Firma Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadza do swojej oferty handlowej nowy gatunek polipropylenu o nazwie Moplen EP549U. Może być on stosowany do produkcji
cienkościennych opakowań. Aktualnie jest wytwarzany w zachodnioeuropejskich fabrykach koncernu LyondellBasell.

Polipropylen Moplen EP549U charakteryzuje się bardzo dobrą udarnością (udarność Charpy z karbem w temperaturze 23 st. C wynosi 9 kJ/m2) i wysoką sztywnością (moduł sztywności przy rozciąganiu to 1260 MPa). Takie połączenie cech w przypadku standardowych gatunków o dużym wskaźniku szybkości płynięcia, który dla tego gatunku wynosi ok. 70 g/10 min, stanowi pewnego rodzaju rzadkość. Dzięki niemu tworzywo gwarantuje możliwość produkcji cienkościennych opakowań o wysokiej sztywności i odporności na obciążenie. Tym samym więc nadaje się do wytwarzana m.in. pojemników na lody, wieczek, pojemników do pakowania żywności oraz produktów nieżywnościowych, które są w sposób ciągły poddawane działaniu niskich temperatur.

Wspomniane wyżej właściwości są również zachowane w niskiej temperaturze, co sprawia, że Moplen EP549U wyróżnia się na tle typowych tworzyw. Udarność jest bowiem kluczowym parametrem w przypadku pojemników, które muszą wytrzymać rygorystyczne warunki transportowania i składowania nie tylko w niższej temperaturze, ale również w warunkach głębokiego mrożenia.

Jak tłumaczą przedstawiciele BOPS, temperatury poniżej 0 st. C nie są szkodliwe dla gatunku Moplen EP549U, który jest kopolimerem blokowym nowej generacji i jest przeznaczony do głębokiego mrożenia. Pojemniki z niego wykonane mają doskonałe właściwości mechaniczne i wysoką płynność w stanie stopionym. Polipropylen spełnia także wymagania w zakresie kontaktu z żywnością.

Połączenie wysokiej płynności z odpowiednio zaprojektowanymi właściwościami w zakresie uwalniania z formy umożliwia łatwe przetwórstwo tego gatunku na wysokowydajnych wtryskarkach. Wysoka płynność tworzywa Moplen EP549U pozwala zmniejszyć grubość ścianek, a dzięki kontrolowanej reologii, wymiary wyrobów końcowych są stabilne.

Wyświetlono: 1952

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej