Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Biologiczne prepolimery alternatywą dla tradycyjnych

26.08.2020

Lanxess wprowadza linię biologicznych prepolimerów o nazwie handlowej Adiprene Green. Jest to zastępstwo dla prepolimerów polieterowych z surowców kopalnych. Tworzywa umożliwiają produkcję elementów poliuretanowych przy obniżonej emisji CO2.

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, opracował nową gamę prepolimerów polieterowych MDI zawierających odnawialne, biologiczne surowce. Produkty sprzedawane pod marką Adiprene Green mogą zastąpić istniejące prepolimery polieterowe na bazie surowców kopalnych w produkcji bardzo trwałych elastomerów poliuretanowych (PU).

Ogólnym celem opracowania Adiprene Green było stworzenie szeregu biologicznych prepolimerów, które umożliwiają producentom poliuretanów wytwarzanie komponentów przy zmniejszonej emisji CO2. W zależności od systemu możliwa jest redukcja emisji o 20-30% w porównaniu z prepolimerami z surowców mineralnych dzięki zastosowaniu polioli polieterowych na bazie skrobi. Udział surowców pochodzenia biologicznego waha się od 30% do 90%, w zależności od zakładanej twardości. Jednocześnie zachowane zostaną istniejące możliwości przetwarzania PU, a właściwości końcowego elastomeru poliuretanowego będą podobne do elastomerów polieterowych na bazie surowców mineralnych lub nawet lepsze.

– W Lanxess kierujemy się jasną strategią zrównoważonego rozwoju. Do roku 2040 chcemy stać się neutralni z perspektywy wpływu na klimat, więc mając ten cel na uwadze coraz mocniej angażujemy się w służące jego realizacji działania. Pierwsze duże projekty są już w toku. Dzięki nowym produktom Adiprene Green klienci także skorzystają na naszych dążeniach do neutralności klimatycznej - podkreśla Markus Eckert, dyrektor jednostki biznesowej Lanxess Urethane Systems.

Prepolimery Adiprene Green są łatwe w obróbce – przetwarza się je dokładnie tak samo jak konwencjonalne prepolimery. Nie są konieczne żadne modyfikacje w zakresie obróbki materiału, temperatury procesu czy proporcji mieszania. Ponadto profil reaktywności i czas opróżniania formy wtryskowej są podobne do właściwości prepolimerów polieterowych na bazie surowców kopalnych.

- W reakcji z 1,4-butanodiolem można uzyskać szereg elastomerów PU o twardości od 40 Shore A do 60 Shore D. Ponieważ rozwiązanie PU jest uniwersalne, Adiprene Green może być mieszany ręcznie lub maszynowo. Prepolimery mogą być ponadto przetwarzane przy użyciu katalizatorów Vibracat koncernu Lanxess. Produkty z linii Adiprene Green dobrze nadają się do wymagających zastosowań, takich jak rolety, koła, tuleje zaciskowe lub opony niepneumatyczne - dadają przedstawiciele Lanxessa.

Wyświetlono: 667

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej