Artykuły - Przemysł detergentowy

Biodegradowalność związków zapachowych w detergentach

21.06.2018
Autor: Anneliese Wilsch-Irrgang, Henkel AG & Co. KGaA
Biodegradowalność związków zapachowych w detergentach

Z perspektywy producentów oferujących produkty szybkozbywalne, kluczową rolę odgrywa zrównoważony charakter wyrobów oraz zgodność z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa konsumentów i środowiska.

Czynniki te muszą być uwzględniane przy opracowywaniu nowych produktów oraz optymalizacji już dostępnej oferty. Naturalnie wszystkie produkty muszą również spełniać wymagania konsumentów końcowych pod względem atrakcyjności i oczekiwanej skuteczności działania. Istotne znaczenie ma także optymalizacja kosztów produkcji.

Konsumenci słusznie oczekują również, aby nabywane przez nich produkty były bezpieczne. Bardzo konkretne wymagania dotyczące działania obowiązują w przypadku produktów przeznaczonych do prania oraz domowych środków czystości. Z tego względu coraz większego znaczenia nabiera konsumencka ocena jakości sensorycznej. Szczególnie istotnym aspektem jest tutaj zapach. Bardzo często wpływa bowiem nie tylko na ogólną atrakcyjność danego produktu, ale także na jego postrzeganą skuteczność działania. Gdy środki czystości mają przyjemny zapach, zmywanie naczyń, czyszczenie czy pranie mogą być całkiem przyjemne. Dlatego właśnie większość detergentów i środków czyszczących zawiera kompozycje zapachowe.

Ograniczona ilość substancji zapachowych

Zapach ma duży wkład w sukces rynkowy wielu domowych środków piorących i czyszczących. Produkty do prania i środki czystości zawierają niewiele substancji zapachowych w porównaniu z innymi składnikami. Zazwyczaj kompozycja zapachowa stanowi od 0,1% (środki czyszczące ogólnego przeznaczenia) do 2,5% (środki do płukania tkanin) składu produktu. Znacznie większe ilości składników zapachowych mogą być stosowane w środkach specjalnego przeznaczenia, takich jak kostki toaletowe czy odświeżacze powietrza.

Istotne różnice można również dostrzec w składzie kompozycji zapachowych w zależności od klasy produktu.

Odświeżacze powietrza muszą zawierać lotne składniki zapachowe, które zapewniają jednolite rozprzestrzenianie się zapachu w pomieszczeniu. Z kolei płyny do mycia naczyń muszą przyjemnie pachnieć same w sobie oraz podczas używania. Zapach nie powinien jednak utrzymywać się na umytych naczyniach. Ta właściwość jest z kolei pożądana w środkach do prania i płynach do płukania tkanin. Konsumenci oczekują, aby zapach był trwały i utrzymywał się na wypranych tkaninach.

Wyświetlono: 1045

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej