Artykuły - Przemysł detergentowy

Biocyd to nie wszystko

01.08.2020
Autor: Mariusz Trzciołek, Biesterfeld Chemia Specjalna Sp. z o.o.
Biocyd to nie wszystko

Natura sprowokowała temat, który chętnie podjęlibyśmy, ale w innych warunkach niż te, jakie obecnie napotykamy. Wirus SARS-CoV-2 oraz choroba COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo prawie na całym świecie.

Na razie, niestety, nie zamierza przestać, mimo wysiłków, jakie podejmują władze i społeczeństwa krajów dotkniętych tą zarazą XXI wieku, pandemią, jakiej prawie nikt nie pamięta z własnych doświadczeń, mimo iż w odleglejszej przeszłości zdarzały się podobne wielokrotnie. Co prawda nie tak dawno, bo w latach 2009-2010, mieliśmy do czynienia z pandemią spowodowaną przez wirus A/H1N1, nie wywołał on jednak takiego spustoszenia ani tak bolesnych w skutkach decyzji rządów i społeczności, jak obecnie. Skutki te były na tyle mało dojmujące, że prawdopodobnie niektórzy z Państwa dopiero teraz przypomnieli sobie, iż rzeczywiście taka pandemia miała miejsce. To, co obserwujemy teraz zapewne zapamiętamy na zawsze. Jedną z wielu konsekwencji obecnej sytuacji jest zwiększone, nie obserwowane nigdy wcześniej, zapotrzebowanie na środki biobójcze, zarówno przeznaczone do konstruowania preparatów do dezynfekcji skóry rąk, jak i powierzchni. Podstawą tego typu produktów jest odpowiednia substancja czynna, odpowiedni biocyd. Jednakże…

… Biocyd to nie wszystko

Najważniejsza w walce z wirusami jest profilaktyka. Narzędzie o wysokiej, choć ograniczonej skuteczności, dostępne każdemu i stosunkowo niedrogie, zwłaszcza gdy porównać je ze szczepionkami i lekami, o ile takowe są w ogóle dostępne przeciwko danej chorobie. Profilaktyka jest tu równoznaczna z higieną. Higieną osobistą polegającą ogólnie na odpowiednich zachowaniach oraz myciu i dezynfekcji rąk, ale też higieną otoczenia polegającą na zapewnieniu czystości otoczenia, w którym żyjemy oraz dezynfekcji przestrzeni, w której bytujemy. O potrzebie zapewnienia higieny niech świadczy fakt ogromnego, nie obserwowanego wcześniej, popytu na środki do dezynfekcji. Popyt na alkohole takie, jak etanol i izopropanol, znane dobrze jako m.in. skuteczne substancje biobójcze, popyt na czwartorzędowe sole amoniowe, aminy trzeciorzędowe, podchloryn sodu czy nadtlenek wodoru, diglukonian chlorheksydyny, a więc powszechnie stosowane substancje biobójcze, a także wiele innych, jest dowodem tego, jak bardzo higiena, wyrażająca się w tym przypadku dbałością o czystość mikrobiologiczną, staje się istotna w czasie próby.

Substancje biobójcze (biocydy) stosowane w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej do wytwarzania środków dezynfekujących nie mogą pochodzić z dowolnego źródła, a jedynie takiego, które odpowiada na dość wymagające regulacje prawne obowiązujące na terenie Wspólnoty, a skutkujące dopuszczeniem do obrotu substancji biobójczej. Także cel zastosowania substancji biobójczej nie może być dowolny, choćby dlatego, że substancja ta musi skutecznie działać w określonym przeznaczeniu i nie wywołać niemożliwych do zaakceptowania skutków ubocznych. Podmiot zabiegający o dopuszczenie biocydu do obrotu ma do dyspozycji 22 grupy produktów (PT-1 do PT-22, PT od „product type”), mieszczące się w czterech kategoriach. Środki przeznaczone do dezynfekcji mieszczą się jedynie w kategorii pierwszej i przewidziano tu pięć grup produktów (PT-1 do PT-5).

Wyświetlono: 402

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej