Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Białoruś zbuduje fabrykę sody kalcynowanej

23.07.2013

Białoruś i Chiny wybudują w ramach partnerstwa joint venture instalację sody kalcynowanej za naszą wschodnią granicą. Informację potwierdził Anatolij Nichkasov, białoruski minister architektury i budownictwa.

Obydwie strony uzgodniły już szczegóły inwestycji i budowa instalacji sody kalcynowanej na Białorusi ruszy w ciągu kilku następnych miesięcy. Wartość inwestycji wyniesie 186,5 mln dolarów, a instalacja będzie dysponowała zdolnościami produkcyjnymi rzędu 300 tys. ton. Zlokalizowana zostanie w mieście Mozyrz w obwodzie homelskim.

Pieniądze na budowę pochodzić będą z kredytu udzielonego Białorusi już w 2010 r. przez China Export-Import Bank. Przez trzy lata projekt nie był realizowany, ponieważ zgodnie z białoruskim prawem wymagania dotyczące tworzenia zadań o wysokiej wartości dodanej nie zostały spełnione. Teraz w końcu porozumienie doszło do skutku, a nowa fabryka będzie realizować produkcję sody w oparciu o krajowy surowiec. Zdaniem białoruskiego ministerstwa, projekt ma dla kraju ogromne znaczenie, gdyż w ostatnich miesiącach firmy produkujące ze szkła podwoiły swoją produkcję i tym samym koniecznie muszą poszerzyć swój dostęp do sody kalcynowanej, którą stosuje się właśnie do wyrobu m.in. szkła.

Inwestycja to kolejny przykład coraz silniejszych więzów gospodarczych między Chinami i Białorusią. Niedawno rozpoczęto realizację wspólnego projektu w postaci budowy Chińsko-Białoruskiego Parku Przemysłowego, który powstanie w pobliżu Mińska. Jego wartość to 30 mld dolarów. Na terenie Parku zostanie utworzone 600 tys. miejsc pracy, a głównymi sektorami gospodarki, które znajdą tam miejsce będą przemysł chemiczny, elektroniczny, farmaceutyczny i medyczny.

Wyświetlono: 1284

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej