Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Bez mikroplastików – aktualny przegląd legislacji

19.10.2020
Autor: Monika Krzyżostan, Instytut Badań Kosmetyków Dr Koziej
Bez mikroplastików – aktualny przegląd legislacji

Mikroplastiki mają różnorodne zastosowania, m.in. w medycynie, rolnictwie, farbach, produktach kosmetycznych, detergentach. Dlaczego zatem ECHA chce ograniczyć ich stosowanie?

Polimery należące do mikroplastików to bardzo długa lista, licząca około 520 związków, z czego szacuje się, że około 100 wykorzystywanych jest w kosmetykach. Jaką rolę pełnią te surowce, w jaki sposób oddziałują na środowisko oraz jak obecnie wyglądają ograniczenia dotyczące ich zastosowania w przemyśle kosmetycznym?

Dlaczego mikroplastiki są niebezpieczne?

Na początek warto zaznaczyć, że mikroplastiki są niebezpieczne dla środowiska, a nie dla skóry. Zanieczyszczenia środowiska plastikiem nie wynikają tylko z używania tworzywowych opakowań. W recepturach kosmetyków można znaleźć polimery zwane mikroplastikami. Najbardziej powszechne były kiedyś mikrogranulki polietylenu, używane jako drobinki peelingujące w produktach spłukiwalnych. Substancje te niezatrzymane przez filtry podczas procesu uzdatniania wody trafiały do rzek, a następnie do mórz i oceanów, gdzie rozpoczynał się cały łańcuch niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Po pierwsze, były one połykane przez morskie zwierzęta i kumulowały się w mięsie ryb, skorupiaków i mięczaków, które z kolei zjadał człowiek. Cząstki mikroplastików mogły kumulować się w organizmie ludzkim nie tylko poprzez konsumpcję ryb, ale również picie skażonej wody. Ponadto, mikrogranulki adsorbują na swej powierzchni inne toksyczne substancje, jak ftalany, bisfenol A, metylortęć, DDT, a także bakterie i wirusy groźne dla organizmów wodnych. Przemysł kosmetyczny dobrowolnie zgodził się na wycofanie z użytku polietylenu do 2020 roku. Został on zastąpiony głównie metylocelulozą pochodzenia naturalnego.

Jak zdefiniować mikroplastik obecny w produktach kosmetycznych?

Komisja Europejska nie podała definicji mikroplastiku, natomiast zwróciła się do Europejskiej Agencji Chemikaliów o ocenę dowodów naukowych zgodnie z procedurami REACH, dotyczącymi ograniczeń w odniesieniu do substancji, które stanowią zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzi. Efektem pracy ECHA mają być działania regulacyjne na szczeblu UE w zakresie celowego dodawania mikrodrobin plastiku do różnych rodzajów produktów. W ramach innego projektu Komisji Europejskiej badane są pozostałe możliwości ograniczania uwalniania mikrodrobin plastiku w środowisku wodnym.

Wyświetlono: 635

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej